more_horiz

Socjolog: Donald Tusk uznał, że silne spolaryzowanie sceny politycznej mu służy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 15:55
- Platforma Obywatelska jest w tej chwili zainteresowana, by przejąć jak najwięcej elektoratu opozycyjnego. To dużo łatwiejsze niż pozyskanie elektoratu z drugiej strony, ale musi się dziać kosztem elektoratu PSL, Polski 2050, jednak w pierwszej kolejności kosztem Nowej Lewicy - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog dr Tomasz Żukowski (Uniwersytet Warszawski).
Zjednoczona Prawica odnotowała 37 proc. poparcia
Zjednoczona Prawica odnotowała 37 proc. poparcia Foto: Twitter/Sejm RP

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 37 proc. respondentów, na Koalicję Obywatelską - 26,1 proc., na Polskę 2050 Szymona Hołowni - 11,8 proc., na Lewicę - 9,9 proc., a na PSL-KP - 6,7 proc. - wynika z sondażu Estymatora dla portalu DoRzeczy.pl.

Dr Tomasz Żukowski wyniki sondaży i kształt polskiej sceny politycznej. - Donald Tusk uznał, że polityka twardej tonalnej opozycyjności mu służy, silne spolaryzowanie sceny politycznej będzie na jego korzyść. Jest jednak pytanie, czy wynika to z tego, że stracił kontakt z polską rzeczywistością po latach straconych w stolicy UE, czy też może być to koncepcja wynikająca z tego, co w tej chwili chce osiągnąć. Może chcieć osiągnąć tak silną polaryzację, by ograniczyć szansę, by ktokolwiek oprócz niego mógł stać się liderem strony opozycyjnej. To może być element taktyki, którą w następnych stadiach kampanii zmieni, tak by pozyskiwać nowych wyborców - zaznaczył.

- Donald Tusk będzie największym beneficjentem jednej listy wyborczej opozycji, tego nie chcą inne partie, jeśli mają szansę na wejście do parlamentu. Celem lidera Platformy jest obniżenie notowań wewnętrznych konkurentów, żeby nie mieli oni innego wyjścia niż przyjąć ofertę, bo alternatywą będzie brak miejsc w parlamencie. Lewica broni się przed takim "wrogim przejęciem", ale właśnie temu służą m.in. deklaracje PO w sprawie aborcji - dotarciu do elektoratu lewicowego - zauważył.

Posłuchaj
24:51 PR24 2022_09_12-14-33-05.mp3 Dr Tomasz Żukowski o polskiej scenie politycznej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Przewodniczący PO Donald Tusk podczas debaty z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, która odbyła się w ramach Campusu Polska Przyszłości, poruszył temat aborcji. Oświadczył, że "pierwszego dnia po wygranych wyborach" zaproponowana zostanie Sejmowi ustawa zakładająca, że aborcja do 12. tygodnia będzie wyłącznie decyzją kobiety.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Tomasz Żukowski

Data emisji: 12.09.2022

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także