"Widać pewną chęć współpracy". Prof. Madajczyk o wizycie szefowej MSZ Niemiec w Polsce

- Sądzę, że była to odpowiedź: przypominamy nasze stanowisko odnośnie do reparacji [...], jednak jeżeli mówimy o wspólnych uzgodnieniach miejsc upamiętnień, być może stworzenia pewnego systemowego mechanizmu odzyskiwania dóbr kultury utraconych przez Polskę podczas II wojny światowej, czy może odszkodowań dla indywidualnych osób, ewentualnie ich rodzin, to pojawia się pewna furtka - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk (Instytut Nauk Politycznych PAN), odnosząc się do słów Annaleny Baerbock, które padły po spotkaniu ze Zbigniewem Rauem w Warszawie.

2022-10-09, 11:26

"Widać pewną chęć współpracy". Prof. Madajczyk o wizycie szefowej MSZ Niemiec w Polsce

- Kwestia reparacji jest dla rządu Niemiec zamknięta - powiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem w Warszawie. Niemiecka polityk zapewniała jednak o tym, jak ważne dla Berlina są historia i przyszłość polsko-niemieckiego sąsiedztwa.

"Furtka"

- Jest to stanowisko, które minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock nie tyle, co sformułowała, ile powtórzyła, ponieważ było ono już wcześniej artykułowane przez kanclerza Olafa Scholza, jak i ją samą - powiedział prof. Piotr Madajczyk. 

Dodał, że nie zna całej treści noty. - Ale jak patrzyłem na dyskusję wokół niej, to widać pewne pole manewru. [...] Z tej dyskusji wynika, że były w niej zawarte nie tylko reparacje, ale też i inne zagadnienia. Dlatego sądzę, że była to odpowiedź: przypominamy nasze stanowisko odnośnie do reparacji, czyli uważamy je za zakończone i nie chcemy do tego wracać, jednak jeżeli mówimy o wspólnych uzgodnieniach miejsc upamiętnień, być może stworzenia pewnego systemowego mechanizmu odzyskiwania dóbr kultury utraconych przez Polskę podczas II wojny światowej, czy może odszkodowań dla indywidualnych osób, ewentualnie ich rodzin, to pojawia się pewna furtka - powiedział gość PR24.

Podkreślił, że taka "furtka w niemieckiej polityce istnieje od dawna pod hasłem: »To jest humanitarny gest ze strony Niemiec, a nie prawne zobowiązanie«". 

REKLAMA

- Więc wydaje się, że w taki sposób należałoby rozumieć to, co powiedziała Baerbock, czyli że widzimy pewne możliwości współpracy w innych obszarach - mówił prof. Piotr Madajczyk. 

Aspekt moralny

Powiedział również, że aspekt moralny reparacji wojennych od Niemiec jest istotny jako uświadomienie niemieckiej opinii publicznej, że Polska podczas II wojny światowej poniosła straty, za które zadośćuczynienie nie nastąpiło.

- Uważam, że raport, który został przedstawiony 1 września, nie jest końcowy. Myślę, że Instytut im. Jana Karskiego będzie pracował na tym, aby doprecyzować wysokość strat - dodał. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj

Prof. Piotr Madajczyk: aspekt moralny reparacji wojennych od Niemiec jest istotny (Temat dnia/Polskie Radio 24) 21:18
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: W. Molak

Gość: prof. Piotr Madajczyk (Instytut Nauk Politycznych PAN)

REKLAMA

Data emisji: 9.10.2022

Godzina emisji: 10.06

nj/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej