more_horiz

Waloryzacja rent i emerytur. Stanisław Szwed: robimy wszystko, by ochronić najsłabszych

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 16:40
- Dzisiaj mamy trudną sytuację, inflacja uderza w nasze portfele, stąd najróżniejsze działania, które podejmujemy, żeby ochronić rodzinę i seniorów - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: PR24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Zgodnie z nią od marca 2023 roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 250 zł. Minimalne świadczenia wyniosą 1588,44 zł. W przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż 125 zł.  Na przyszłoroczną waloryzację ren i emerytur rząd przeznaczy blisko 42 mld zł.

Stanisław Szwed zwrócił uwagę na działania osłonowe podejmowane przez rząd. - Robimy wszystko, aby chronić najsłabszą grupę, do której należą także seniorzy, stąd rozwiązania, które wprowadzamy w życie oprócz innych dodatków, obniżania podatków czy obniżek akcyzy na energię - zaznaczył.

Jak podkreślił wiceminister, w przyszłym roku 14. emerytura ma stać się stałym świadczeniem - Przygotowujemy projekt ustawy w tej sprawie. Waloryzacja emerytur, która odpowiada na inflację, to waloryzacja kwotowo-procentowa, gwarantowana wysokość to 250 zł - zauważył i wyjaśniał, że prognoza inflacyjna w tej chwili wynosi 13,8 proc. - Taką waloryzację zaplanowaliśmy na przyszły rok, ostateczny kształt będzie znany na koniec stycznia przyszłego roku. Jeśli inflacja będzie wyższa, to oczywiście wskaźnik waloryzacyjny będzie wyższy - dodał.

- Szacujemy 10-procentowy wzrost wydatków na politykę senioralną w stosunku do roku 2015, podobnie, jeśli chodzi o politykę rodzinną. Nakłady na politykę rodzinną są obecnie na poziomie ok. 4 proc. PKB; gdy rozpoczynaliśmy rządy, było to ok. 1,7 PKB - powiedział gość audycji.

Posłuchaj
21:02 PR24_mp3 2022_11_03-15-08-32.mp3 Stanisław Szwed o waloryzacji emerytur (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Inflacja w październiku wyniosła 17,9 proc., licząc rok do roku - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. We wrześniu ukształtowała się na poziomie 17,2 proc.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Stanisław Szwed

Data emisji: 3.11.2022

Godzina emisji: 15.08

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także