more_horiz

Rosja sponsorem terroryzmu. Waszczykowski: rezolucja PE otwiera drogę do konfiskaty majątków oligarchów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 18:40
- Rezolucja europarlamentu jest dyrektywą dla państw członkowskich UE, mogą one teraz napiętnować partie rosyjskie, to są drzwi, by napiętnować oligarchów i zacząć niektórych majątki przejmować - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, były szef MSZ, eurodeputowany.
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: PR24/AK

Gość PR24 ocenił sytuację militarną i polityczną po wielu miesiącach toczącej się wojny na Ukrainie. Jak podkreślił, zdjęcia satelitarne pokazują Ukrainę "w ciemności" na tle rozświetlonej reszty Europy, to wymowne dodał. Były szef MSZ zauważył, że w sensie politycznym mamy impas.

"Gra wokół rezolucji PE"

- Europa zachodnia liczy na to, że ta wojna nie tyle się zakończy, co zatrzyma się, co byłoby sprzedawane jako sukces, że zatrzymano zabijanie narodu ukraińskiego. Zima być może wtrzyma ogień, ale Zachód liczy na powrót do relacji z Rosją, co pokazuje gra wokół rezolucji przyjętej przez europarlament - wyjaśnił Witold Waszczykowski.

W rezolucji Parlamentu Europejskiego, który uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm i zaapeluje o to samo do władz państw członkowskich UE, znalazły się zapisy dotyczące katastrofy smoleńskiej oraz eksplozji rakiety w Przewodowie. Dokument wylicza też zbrodnie popełnione przez Rosjan w Ukrainie.

- Na pewno rezolucja europarlamentu to ważny krok, w pożądanym kierunku. Jednak rezolucja mówiąca wprost o Rosji jako o państwie terrorystycznym, była hamowana przez kilka grup, między innymi przez niemieckich Zielonych, którzy zajmowali wcześniej antyrosyjskie stanowisko. Stąd jest ten eufemizm, Rosja sponsorująca terroryzm - mówił eurodeputowany.


Posłuchaj
23:28 PR24_mp3 2022_11_26-17-35-24.mp3 Rosja sponsorem terroryzmu. Waszczykowski: rezolucja PE otwiera drogę do konfiskaty majątków oligarchów ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Witold Waszczykowski (były szef MSZ, eurodeputowany)

Data emisji: 26.11.2022

Godzina: 17:35 


Zobacz także

Zobacz także