more_horiz

"Zarządzający nie są zainteresowani ucywilizowaniem branży". Paczuski o problemach pracowników handlu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 14:23
- To koszmarny okres dla pracowników. Warto zdawać sobie z tego sprawę będąc klientem i mieć troszeczkę wyrozumiałości. To naprawdę jest zły okres dla pracownika handlu, a w sytuacji cięć kadrowych to będzie koszmar - mówił o gorączce świątecznych zakupów Dariusz Paczuski, wiceprzewodniczący sekcji Handlu NSZZ "Solidarność".
Prezes PiS: hipermarkety powinny być odpowiednio opodatkowane
Prezes PiS: hipermarkety powinny być odpowiednio opodatkowaneFoto: monticello/shutterstock

Czas świątecznych zakupów to trudny czas dla pracowników handlu, którzy muszą sprostać znacznie większej niż zwykle ilości pracy. Dariusz Paczuski zwracał uwagę, że często odbywa się to kosztem nadmiernego obciążenia ich obowiązkami. - Tak źle, jak w tym roku, jeszcze nie było. Załoga została ograniczona, sieci handlowe, maksymalizując zyski, zwolniły cześć pracowników, tę pracę wykonują pozostali. W wielu sieciach widzimy rekordowe obroty pomimo inflacji, natomiast to wszystko jest obsługiwane mniejszą liczbą rąk do pracy - zaznaczył.

- Dotyczy to szczególnie handlu artykułami spożywczymi, gdzie trzeba ręcznie przerzucić tysiące kilogramów towarów. W tej chwili wielu pracodawców obcina wynagrodzenie, są zapowiedzi, że nie będzie premii albo będą niższe. To nie jest tak, że ci pracownicy zarobią więcej - podkreślał gość audycji, który zwracał uwagę na przypadki, gdy pracownicy pracują do późnych godzin nocnych, nie mając zapewnionego powrotu do domu.

- To jest jedyna branża, która nie ma porozumienia zbiorowego z pracodawcami, żadnego układu zbiorowego. Ludzie, którzy zarządzają koncernami, nie są zainteresowani żadnymi rozwiązaniami, które prowadziłyby do ucywilizowania tej branży i kwestii zatrudnienia pracowników - mówił gość audycji.

Posłuchaj
15:59 PR24 2022_12_05-13-07-16.mp3 Dariusz Paczuski o sytuacji pracowników handlu (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Dariusz Paczuski

Data emisji: 05.12.2022

Godzina emisji: 13.07

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także