more_horiz

Nie żyje Leonard Pietraszak. Tomasz Zapert: należał do elity polskich aktorów

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 15:25
- Miał honor brać udział w najświetniejszej inscenizacji polskiego teatru, w sztuce Adolfa Nowaczyńskiego "Wielki Fryderyk" na scenie teatru Ateneum - wspominał artystyczne dokonania zmarłego Leonarda Pietraszaka gość Polskiego Radia 24 Tomasz Zapert, dziennikarz, krytyk literacki.  
Elżbieta Starostecka jako Marta Birling i Leonard Pietraszak jako Artur Birling podczas próby spektaklu Johna Boyntona Priestleya Pan inspektor przyszedł, w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego, w teatrze Ateneum; Warszawa, 15.10.2003
Elżbieta Starostecka jako Marta Birling i Leonard Pietraszak jako Artur Birling podczas próby spektaklu Johna Boyntona Priestleya "Pan inspektor przyszedł", w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego, w teatrze Ateneum; Warszawa, 15.10.2003Foto: PAP /Andrzej Rybczyński

Zmarł Leonard Pietraszak, wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Popularność zdobył dzięki rolom w filmach i serialach. Zagrał m.in. płk. Gustawa Kramera w kultowych produkcjach "Vabank" i "Vabank II, czyli riposta" Juliusza Machulskiego czy rotmistrza Leliwę w "Złocie dezerterów" Janusza Majewskiego.

W serialach telewizyjnych wcielił się w liczne postacie, w tym płk. Wacława Waredę w "Karierze Nikodema Dyzmy", przyjaciela inżyniera Karwowskiego Karola Stelmacha w "Czterdziestolatku" i płk. Krzysztofa Dowgirda w serialu "Czarne chmury". Aktor miał 86 lat.

Tomasz Zapert zauważył, że Leonard Pietraszak stał się rozpoznawalną twarzą polskiego aktorstwa głównie za sprawą produkcji telewizyjnych. - Co ciekawe, zaistniał w świadomości widzów grubo po trzydziestce, skończył łódzką filmówkę pod koniec lat 50. (…). Predyspozycje artystyczne wykazywał już w czasach nauki licealnej, poprzez ognisko teatralne trafił do łódzkiej filmówki, potem działał w teatrach łódzkich i poznańskich. Początek lat 70. to rola Krzysztofa Dowgirda w serialu "Czarne chmury", która od razu wywindowała go do elity najpopularniejszych polskich aktorów, a potem do najwybitniejszych - mówił gość audycji, przypominając spektakl "Wielki Fryderyk" na scenie warszawskiego teatru Ateneum.

- Zagrał też w serialu wg scenariusza swojej żony Wandy Majerówny - "Siedlisko". Ugruntował tu swoją pozycję bardzo ciepłego człowieka, trochę ironicznego, trochę sarkastycznego, ale w gruncie rzeczy dobrotliwego. Był wielkim pasjonatem malarstwa. Swoją kolekcję obrazów, które przez dekady zbierał, ofiarował rodzinnej Bydgoszczy - dodał Tomasz Zapert.

Posłuchaj
04:33 PR24_mp3 2023_02_01-14-24-40.mp3 Tomasz Zapert o artystycznym dorobku Leonarda Pietraszaka (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Leonard Pietraszak urodził się i wychował w Bydgoszczy. Jako mały chłopiec mieszkał z rodziną przy ul. Gdańskiej. W tym mieście ukończył liceum i rozpoczynał swoją przygodę z aktorstwem.

W listopadzie 2022 roku Leonard Pietraszak skończył 86 lat. Zostanie pochowany na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Tomasz Zapert

Data emisji: 1.02.2023

Godzina emisji: 14.24

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także