Kardynał Wyszyński - kapelan w Powstaniu Warszawskim. "Niósł pomoc nie tylko duchową"
Nie każdy wie, że kardynał Stefan Wyszyński oprócz odgrywania roli pasterza Kościoła katolickiego w czasach Polski Ludowej, był także kapelanem w okresie Powstania Warszawskiego, gdzie działał pod pseudonimem Radwan III. O szczegółach jego posługi opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
2023-08-01, 15:10
Jak wskazał historyk Piotr Dmitrowicz, II wojna światowa odcisnęła bardzo mocne piętno na życiorysie prymasa Wyszyńskiego, a także wpłynęła na to, w jaki sposób później pełnił on swoją posługę.
- Stefan Wyszyński kilka razy cudem uniknął śmierci z rąk Niemców. Był aresztowany w Zakopanem, ale na szczęście Niemcy nie wiedzieli, kogo złapali, dlatego cudem uszedł z życiem. Jego koledzy z seminarium z Włocławka w większości zostali aresztowani i pomordowani w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau. Tak że na prymasie Wyszyńskim wojna odcisnęła ogromne piętno - wskazał.
79. rocznica Powstania Warszawskiego
Jak dodał, kiedy duchowny otrzymał propozycję, żeby zostać kapelanem Armii Krajowej, to nie wahał się nawet przez moment. - Jeszcze zanim wybuchło powstanie, to był jednym z ludzi, którzy organizowali szpital powstańczy w podwarszawskich Laskach u siostry Róży Czackiej - zaznaczył historyk Piotr Dmitrowicz.
- Od pierwszych dni powstania kardynał Stefan Wyszyński niósł nie tylko pomoc duchową - czyli taką, której spodziewalibyśmy się od księdza czy kapelana - a więc spowiedź, błogosławienie żołnierzy idących do walki i odprawianie mszy świętych - ale również zaangażował się w taką czysto merytoryczną działalność szpitala - przynosił rannych z pola bitwy, asystował przy operacjach i wykonywał wszystkie te czynności, które należy robić w szpitalu - opowiedział gość audycji.
REKLAMA
Kliknij w obrazek i wejdź na strony serwisu specjalnego:
- Dr Graczyk: będziemy pamiętać o Powstaniu Warszawskim, niech nasi sąsiedzi o tym wiedzą
- Bogusław Kamola ps. "Hipek": znaliśmy doskonale kanały i panowaliśmy nad nimi
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Piotr Dmitrowicz (historyk dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)
Data emisji: 1.08.2023 r.
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA
ng/PR24
REKLAMA