23. Festiwal Folkowy Polskiego Radia. P. Kędziorek: gatunków muzyki folkowej jest bardzo dużo

Tegoroczna edycja Festiwalu Folkowego Polskiego Radia odbędzie się już po raz 23. Znów zostanie przeprowadzony w dotychczasowej formule dwóch kategorii: Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł. - Ta druga kategoria jest dedykowana płytom z muzyką tradycyjną, wykonywaną in crudo, jak najbliżej oryginału - powiedział Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

2020-01-31, 10:29

23. Festiwal Folkowy Polskiego Radia. P. Kędziorek: gatunków muzyki folkowej jest bardzo dużo
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/krsmanovic

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Folkowy Fonogram Roku to organizowany od 1998 r. konkurs na najlepszą polską płytę folkową roku. Jego organizatorem jest Polskie Radio - Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Od 2008 r. konkurs dzieli się na dwie kategorie: Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł. W tej pierwszej kategorii do tytułu najlepszej kandydują płyty folkowe, w drugiej - płyty z autentyczną muzyka ludową. W tym roku odbędzie się 23. edycja konkursu.

Powiązany Artykuł

pap_ zespół  Lipniczanie. PAP Grzegorz Momot 1200.jpg
Folklor małopolski: Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej

O tym, dlaczego konkurs rozbito na dwie kategorie, przypomniał pokrótce Piotr Kędziorek. - W pewnym momencie stwierdziliśmy, że trudno jest porównywać płyty z tak różną muzyką. Fonogram Źródeł jest bowiem konkursem dedykowanym płytom z muzyką tradycyjną, wykonywaną in crudo, jak najbliżej oryginału. Płyty te zawierają często nagrania archiwalne, czasami bardzo stare, które poddane są cyfrowemu odtworzeniu. Jednak w konkursie tym startują również płyty współcześnie działających kapel czy zespołów śpiewaczych, które odświeżają stare nagrania. I trudno tego typu muzykę oceniać przy pomocy tych samych kryteriów, które stosujemy do muzyki folkowej - tłumaczył redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

"Muzykę interpretuje się na niezliczoną ilość sposobów"

Jak wyjaśniał, rozdzielenie było konieczne, bo "gatunków muzyki folkowej jest bardzo dużo". - Muzykę interpretuje się na niezliczoną ilość sposobów. Czasami jest to zupełnie współczesna, wręcz awangardowa muzyka albo muzyka taka, która mogłaby zabrzmieć w klubach czy na koncertach rockowych - powiedział Piotr Kędziorek.

>>>[JEDYNKA] Nowa Tradycja. "Zanurzanie się w przestrzeni ludzkiej kreatywności"

REKLAMA

Tym samym podkreślił, dlaczego nie powinny już w jednym konkursie o tytuł najlepszej płyty folkowej rywalizować albumy zespołów i kapel tworzących szeroko zakrojoną muzykę folkową. Wyjaśnił jednocześnie, że i tak w ramach konkursu na Folkowy Fonogram Roku mogą startować różne płyty. - Przykładem jest ubiegły rok. Wśród laureatów znalazł się album "Bramy nieba", nagrany przez Michała Jacaszka i wokalne trio Vocal Varshe. Znajdują się na nim utwory będące niezwykłą interpretacją pieśni żydowskiej, a przecież Michał Jacaszek to wielka postać muzyki elektronicznej w Polsce - zaznaczył Piotr Kędziorek.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Weekend kulturalny"
Prowadzi: Paulina Kozion-Bąk
Gość: Piotr Kędziorek (redaktor naczelny Radiowe Centrum Kultury Ludowej)
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 23.36

bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze