Weekend kulturalny. Wspomnienie Wojciecha Pszoniaka

2020-10-22, 23:59

Weekend kulturalny. Wspomnienie Wojciecha Pszoniaka
Wojciech Pszoniak. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W poniedziałek 19 października zmarł wybitny aktor teatralny i filmowy Wojciech Pszoniak. W audycji można było usłyszeć jego głos w rozmowie przeprowadzonej przez Magdalenę Juszczyk w 2017 roku w Programie 2 Polskiego Radia.

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie, dorastał w Gliwicach, gdzie ukończył szkołę podstawową. Do muzycznej szkoły średniej, w klasie oboju, uczęszczał w Bytomiu. Był aktorem w amatorskim Teatrze Wesołych Wagantów i w Studenckim Teatrze Poezji przy Uniwersytecie Śląskim. Na początku lat 60. założył kabaret "Czerwona Żyrafa", a podczas studiów był współzałożycielem Teatru STU. Występował także w kabarecie "Pod Egidą".

Powiązany Artykuł

pszoniak-wojciech1200.jpg
"Dawał z siebie wszystko wszystkim". Wspominamy Wojciecha Pszoniaka

Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W roku 1968 zaczął grać w Teatrze Starym w Krakowie. Potem był aktorem stołecznych teatrów - Narodowego i Powszechnego. Stworzył niezapomniane kreacje, w tym Normana w polskiej prapremierze "Garderobianego" Ronalda Harwooda oraz Randleya Mac Murphy’ego w "Locie nad kukułczym gniazdem" Dale’a Wassermana.


Posłuchaj

Weekend kulturalny 22.10.2020 22:25
+
Dodaj do playlisty

 

Jednak to role filmowe przyniosły mu rozgłos i popularność. Wystąpił w kilkudziesięciu obrazach polskich, francuskich i w produkcjach międzynarodowych. Często powtarzał jednak, że jest aktorem teatralnym, i że nie ma aktorów filmowych. 

Zaproszenie do Warszawskiej Opery Kameralnej 

W drugiej części audycji gościem był reżyser, aktor i autor sztuk teatralnych Jakub Przebindowski, który zaprosił słuchaczy na performatywne czytanie dramatu "Matka" Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Wydarzenie to odbędzie się 23 października w Warszawskiej Operze Kameralnej z okazji 135. rocznicy urodzin autora. Reżyserem jest właśnie Jakub Przebindowski.

 - Witkacy to niezwykły artysta, którego przypominamy w związku z rocznicą. To artysta teatru, ale przede wszystkim artysta sztuk wizualnych: artysta malarz, akwarelista. To także autor pism filozoficznych, pism dotyczących zagadnień związanych ze sztuką - powiedział reżyser. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Gość: Jakub Przebindowski 

Data emisji: 22.10.2020

Godzina: 23.35

Polecane

Wróć do strony głównej