X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To materiały decydowały o naszej opowieści". Mirosław Bork o filmie "Wojna światów"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 00:49
- Od samego początku przyświecało nam to, aby dać prawo głosu uczestnikom wojny polsko-bolszewickiej. Napisaliśmy pewien scenariusz, ale to materiały decydowały o naszej opowieści - mówił w Polskim Radiu 24 o filmie "Wojna światów" Mirosław Bork, reżyser, scenarzysta, producent filmowy, laureat tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz.
Audio
  • Mirosław Bork w rozmowie na temat filmu "Wojna światów"
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 rokuFoto: Stanislaw Tokarski/Shutterstock.com

Gość Polskiego Radia 24 został wyróżniony za dokument pt. "Wojna światów" o wojnie polsko-bolszewickiej. Maja Kluczyńska podkreśliła, że "film jest niezwykle emocjonujący i pozwala popatrzeć na historię z zupełnie innej perspektywy". - Od samego początku przyświecało nam to, aby dać prawo głosu uczestnikom tych wydarzeń. Napisaliśmy pewien scenariusz, ale to materiały decydowały o naszej opowieści - przyznał Mirosław Bork.

EN Piotr Beczała 1200.jpg
"Piotr Beczała to nasz narodowy skarb". Marcin Gmys o laureacie Nagrody Mediów Publicznych

"Zupełnie nowe materiały"

- Okazało się, że ktoś na przełomie lat 50 i 60 XX w. wpadł na pomysł, aby nagrać uczestników wojny polsko-sowieckiej będących na Zachodzie. Mamy tam m.in. prostych żołnierzy, którzy opowiadają o tej wojnie ze swojej perspektywy - dodał. 

- Pracę nad dokumentem rozpoczęliśmy parę lat temu, nie do końca wierząc, że się uda. Wiedzieliśmy, że mamy jakieś dwadzieścia minut materiału i troszkę zdjęć lepiej lub gorzej sfotografowanych. Raptem znalazłem zupełnie nowe materiały. To one powodują, że widz ma wrażenie, że zajrzał pod podszewkę tamtych czasów. Po drodze działy się też przygody realizatora. Na końcu uznaliśmy, że warto pokazać, co stałoby się, gdybyśmy tę wojnę przegrali - wyjaśnił.

Czytaj także:

Jego zdaniem "najtrudniejsze sytuacje polegały na tym, że mamy obszary słabo opisane lub nie ma do nich dokumentacji". - Wszyscy wiedzą, jak dużą rolę w II RP odegrało lotnictwo. Orientowaliśmy się o niebo lepiej niż Rosjanie w aktualnym stanie walk. Mieliśmy też znakomity radiowywiad i podsłuchiwaliśmy stacje rosyjskie. Niestety udało nam się znaleźć tylko 2-3 materiały dot. lotnictwa. Na szczęście są fantastyczne relacje, głównie kobiet, które pisały pamiętniki i dzienniki z tamtego czasu - zaznaczył rozmówca.

Posłuchaj
20:52 weekend26.11.mp3 Mirosław Bork w rozmowie na temat filmu "Wojna światów"

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Gość: Mirosław Bork

Data emisji: 26.11.2020

Godzina: 23.35


pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Sztandar Wolności" i inne filmy odrestaurowane przez Filmotekę Narodową. Specjalne pokazy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 09:28
Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Mościcki, Edward Rydz-Śmigły, Józef Haller, Ignacy Daszyński, i Juliusz Osterwa. Najważniejszych bohaterów II RP będzie można zobaczyć 13 i 14 listopada w filmie Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku "Sztandar Wolności". Film pokaże Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny w kinie i w online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Beczała, prof. Andrzej Nowak i Mirosław Bork laureatami Nagród Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 17:09
W kategorii Muzyka nagrodę przyznało Polskie Radio, w dziedzinie Obrazu Telewizja Polska, a Polska Agencja Prasowa uhonorowała twórców Słowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosław Bork laureatem Nagrody Mediów Publicznych. Posłuchaj rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 08:50
- Materiały sprzed stu lat były kręcone na bardzo różnej taśmie, przy użyciu bardzo różnych kamer i na dokładkę były bardzo różnie przechowywane - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym" w Programie 1 Polskiego Radia reżyser, scenarzysta, producent i menedżer Mirosław Bork, który został uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych 2020 w kategorii Obraz przede wszystkim za film dokumentalny "Wojna światów". 
rozwiń zwiń