Wystawa "Powstanie styczniowe". Symbolika krzyża, serca i kotwicy

- W przedmiotach symbolizujących patriotyzm charakterystyczne są symbole krzyża, serca i kotwicy, czyli wiary, nadziei i miłości. Miały one symbolizować nie tyle cnoty teologiczne, co wiarę w zwycięstwo, nadzieję na niepodległość i miłość do ojczyzny - powiedział o wystawie "Powstanie styczniowe" jej współautor Paweł Bezak. Gośćmi "Weekendu kulturalnego" byli także Aleksandar Cirlić i Kamil Kubik.

2021-02-12, 12:43

Wystawa "Powstanie styczniowe". Symbolika krzyża, serca i kotwicy
Materiały promocyjne. Foto: Muzeum Niepodległości

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza do galerii W-Z na wystawę "Powstanie styczniowe". Wystawa planszowa prezentuje biżuterię patriotyczną, m.in. medaliony, pierścionki i kolczyki. Charakteryzuje ją to, że była noszona w celu zamanifestowania swoich poglądów, postawy społecznej i niosła ze sobą przesłanie.

Powiązany Artykuł

NCK Mural Baczyński 1200.jpg
Setna rocznica urodzin Kamila Baczyńskiego. "Jego poezja żyje"

Symbole krzyża, serca i kotwicy

Paweł Bezak, który jest współautorem wystawy, wyjaśnił symbolikę charakterystycznych dla ówczesnej biżuterii znaków. - W przedmiotach symbolizujących patriotyzm charakterystyczne są symbole krzyża, serca i kotwicy, czyli wiary, nadziei i miłości. Miały one symbolizować nie tyle cnoty teologiczne, co wiarę w zwycięstwo, nadzieję na niepodległość i miłość do ojczyzny - powiedział.

Jak mówił gość "Weekendu kulturalnego" obiekty prezentowane na wystawie związane są nie tylko z czasem samego powstania, ale także okresami przed i po wydarzeniu. - Na wystawie staraliśmy się zaprezentować kilkanaście wybranych obiektów pochodzących ze zbiorów naszej placówki, które łączą się z tematem Powstania Styczniowego i manifestacji patriotycznych z zimy i wiosny 1861 roku, a więc wydarzeniami poprzedzającymi samo powstanie - powiedział.

Czytaj także:

- Przedmioty przedstawione na wystawie były przeznaczone do użytkowania codziennego. Były one dodatkami do strojów żałobnych i patriotycznych. Dodatki żałobne były także noszone po upadku powstania na znak nastrojów całego społeczeństwa i smutku, jaki wówczas zapanował - zaznaczył.

Gośćmi "Weekendu kulturalnego" byli także Aleksandar Cirlić i Kamil Kubik. Opowiadali oni o filmie dokumentalnym "Czarne złoto Warszawy" poświęconemu tematowi płyt winylowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj

Paweł Bezak, Aleksandar Cirlić, Kamil Kubik o wystawie poświęconej Powstaniu Styczniowemu oraz filmie o płytach winylowych ("Weekend kulturalny") 22:55
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

REKLAMA

Goście: Paweł Bezak, Aleksandar Cirlić, Kamil Kubik

Data emisji: 11.02.2021

Godzina: 23.36

dz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej