"Cinema Boogie". Kostrzewa: publiczność domagała się płyty z muzyką filmową
- Do tej płyty podeszliśmy barwowo, bardzo kolorowo. Kolorytu nadają wykonawcy, ale także aranżerzy. Każdy z utworów jest inny. Publiczność "domagała się" płyty właśnie z muzyką filmową - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kostrzewa, kierownik artystyczny zespołu Chopin University Big Band. Gościem audycji był także dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy.
2021-03-05, 23:59
Muzyka w filmie i serialu odgrywa rolę niezwykle istotną. Dopełnia obraz, podkreśla nastrój albo go maluje. Nierzadko jest też całością, która znakomicie promuje film lub serial. Wiedzą o tym doskonale nie tylko członkowie Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy, lecz również Adam Sztaba, Krzysztof Herdzin, Marek Stefankiewicz i Wojciech Kostrzewa, którzy odpowiadają za aranżacje utworów, które znalazły się na płycie "Cinema Boogie". To wspólne przedsięwzięcie Programu 1 Polskiego Radia i Chopin University Big Band.
Powiązany Artykuł
"Cinema Boogie"
Album wypełniło 11 kompozycji. Większość z nich jest znana melomanom i widzom, gdyż pochodzą z uznanych, popularnych produkcji, chociażby z seriali "07 zgłoś się", "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek", czy filmów "Dziecko Rosemary", "Polowanie na muchy" oraz "Tylko mnie kochaj".
Marcin Kusy podkreślił, że mamy do czynienia z bardzo różnorodnym albumem. Na ten aspekt zwrócił uwagę także Piotr Kostrzewa.
Posłuchaj
Marcin Kusy i Piotr Kostrzewa o płycie "Cinema Boogie" (Weekend kulturalny) 22:21
Dodaj do playlisty
REKLAMA
- Publiczność "domagała się" płyty z muzyką filmową. Myśmy tutaj barwowo podeszli do tego projektu, bardzo kolorowo. Wydaje mi się - do takich refleksji skłania także czas pandemii - że nam wszystkim brakuje tych kolorów. Chcieliśmy je zawrzeć na tej płycie. Kolorytu nadają wykonawcy, ale też aranżerzy. Każdy utwór jest inny - zaznaczył Piotr Kostrzewa.
- Adam Sztaba zrobił nam wywrotową, łobuzerską - jak sam to nazwał - aranżację "Deszczy niespokojnych". Wojtek Kostrzewa, który też kilka aranżacji popełnił, zupełnie inaczej podszedł do "Wojny domowej", która się nie kojarzy z tak funkową odsłoną. Maćka Zielińskiego "Tylko mnie kochaj" zostało zaaranżowane jako samba, ale z zupełnie inną harmonią, a "Wyrzeźbiłam twoją twarz" Krzysztof Herdzin zrobił w wersji troszkę nieoczekiwanej - nie tej, którą pamiętamy z wykonania Daniela Olbrychskiego. A ostatni numer jest hołdem i wspomnieniem. To przypomnienie postaci Andrzeja Strzeleckiego - powiedział gość PR24.
Marcin Kusy dodał, że od początku twórcom towarzyszyła jedna idea. - Chodziło o to, że pokazujemy melodie serialowe, filmowe, polskich, wybitnych twórców. Natomiast nie wywracamy wszystkiego do góry nogami. To nie jest tak, że na siłę musimy coś zmienić - zaznaczył.
- Oczywiście, są takie wersje jak "Deszcze niespokojne", ale z drugiej strony właściwie w każdym z tych utworów jest zachowana melodia. Jest to szlachetnie poprowadzone. Wszyscy, którzy pamiętają te motywy bez trudu rozpoznają te piosenki, a czasem - fragmenty melodii - podkreślił Marcin Kusy.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadziła: Maja Kluczyńska
Goście: Marcin Kusy (dyrektor Programu 1 Polskiego Radia,) Piotr Kostrzewa (kierownik artystyczny zespołu Chopin University Big Band)
REKLAMA
Data emisji: 5.03.2021
Godz. emisji: 23.35
bartos
REKLAMA