more_horiz

Renata Higersberger o wystawie "Anna Bilińska 1854-1893": monograficzna prezentacja twórczości

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 13:01
- Tą wystawą chciałyśmy również pokazać sytuację innych utalentowanych kobiet w tym czasie - mówiła w Polskim Radiu 24 Renata Higersberger, kuratorka wystawy "Anna Bilińska 1854-1893".
Anna Bilińska,  Portret młodej kobiety z różą w ręku
Anna Bilińska, "Portret młodej kobiety z różą w rękuFoto: Muzeum Narodowe w Warszawie/Domena Publiczna
bilińska.jpg
Obrazy Anny Bilińskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie

Tematem audycji była najnowsza wystawa Muzeum Narodowego w Warszawie, poświęcona twórczości jednej z najważniejszych polskich malarek XIX wieku Annie Bilińskiej. To pierwsza polska artystka, która zdobyła międzynarodową sławę.

Posłuchaj
15:28 PR24_mp3 2021_07_08-23-35-18.mp3 Renata Higersberger o wystawie: twórczość wzbogacona o rozbudowaną biografię (Polskie Radio 24)

- Razem z Agnieszką Bagińską, współkuratorką, przygotowywałyśmy tę wystawę, program badawczy dość długo, dlatego liczę, że efekt naszej pracy, czyli wystawy, którą właśnie w zeszłym tygodniu otworzyliśmy, będzie oglądany i podzielimy się z widzami tym, co zgromadziłyśmy - podkreśliła kuratorka.

- Wystawa realizuje dwa takie programy, jest oczywiście monograficzną prezentacją twórczości, czyli tego typu wystawą, które są wpisane w naszą pracę muzealną - zaznaczyła. - Poświęciłyśmy jednak także uwagę sylwetce artystki, której twórczość była silnie związana z biografią.

"Kontekst społeczny"

Jak wskazała, "wystawę chciałyśmy również pokazać w pewnym kontekście społecznym". - Zaprezentować sytuację innych utalentowanych kobiet w tym czasie. Bilińska ruszyła do Paryża, bo tam mogła edukować się i zdobyć podstawy, aby być tak wielką malarką - zaznaczyła Renata Higersberger.

- W tymże Paryżu, w akademii, w której pobierała nauki, uczyło się wiele kobiet z całego świata. To był jakiś wyjątkowy wysyp talentów ta druga połowa XIX w. Miejsce nauki udało nam się zrekonstruować za sprawą wypożyczonych z Francji obiektów, czyli elementów pracowni, sztalug, które przetrwały - podkreśliła.

Więcej o wystawie oraz życiu i twórczości Anny Bilińskiej w nagraniu.

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska 

Gość: Renata Higersberger - kuratorka wystawy "Anna Bilińska 1854-1893"

Data emisji: 08.07.2021

Godzina: 23:35 

jb 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem