more_horiz

"Jego odpowiedzi ciągle zachowują swoją siłę". Wojciech Bonowicz o ks. Józefie Tischnerze

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 11:30
- Siła Tischnera polega na tym, że starał się on odpowiadać na pewne bardzo gorące pytania w swoim czasie, ale odpowiadał w taki sposób, że te odpowiedzi ciągle zachowują swoją siłę - powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz Wojciech Bonowicz.
Wojciech Bonowicz zaznaczył, że ks. Józef Tischner nie opowiada historii, która odchodzi w przeszłość, tylko opowiada w pewnym sensie uniwersalny ludzki dramat
Wojciech Bonowicz zaznaczył, że ks. Józef Tischner "nie opowiada historii, która odchodzi w przeszłość, tylko opowiada w pewnym sensie uniwersalny ludzki dramat"Foto: PAP/Jerzy Ochoński

"To, co najważniejsze". O zbiorze 21 tekstów ks. Józefa Tischnera, filozofa, profesora Papieskiej Akademii Teologicznej na XXI wiek, wydanym z okazji jego 90 urodzin, mówił na antenie Polskiego Radia 24 pisarz Wojciech Bonowicz. Jak zaznaczył, "żeby odpowiedzieć na pytanie o fenomen Tischnera, najlepiej odwołać się do takiego obrazu, którym on sam się posługuje - to jest obraz, w którym nauka myślenia porównana jest do nauki chodzenia".

- Żeby nauczyć się chodzić potrzebujemy kogoś, kto poda nam rękę, kto nas przez chwilę poprowadzi i z nauką myślenia jest podobnie. Musi być ktoś, kto nam podpowie jak formułować myśli, jakie pytania zadawać, jak szukać odpowiedzi - powiedział pisarz.

"Potrzeba powrócić do wzoru nauczyciela"

Jednak, jak wskazał Wojciech Bonowicz, "potem pojawia się różnica". - O ile, jak nauczymy się chodzić, to już wreszcie nie potrzebujemy tej ręki, to z myśleniem jest inaczej. Jak powiada Tischner, istnieje potrzeba, żeby co jakiś czas, powrócić do wzoru nauczyciela, który nas nauczył myślenia i sądzę, że Tischner spełnia taką rolę. Spełniał ją, kiedy żył i ciągle ją spełnia dla wielu ludzi - mówił gość PR24.

- Ta książka, którą zrobiłem, jest adresowana szczególnie do tych, którzy powiedzmy w ostatnich 20 latach okrzepli życiowo - skończyli studia, zaczęli pracę, obserwują to, co się wokół nich dzieje, nie potrafią się w tym świecie za bardzo odnaleźć i Tischner takie mam wrażenie, trafia w rozmaite czułe struny, jakie my mamy w sobie - zaznaczył pisarz. 

"Jego odpowiedzi ciągle zachowują swoją siłę"

Według Wojciecha Bonowicza "siła Tischnera polega na tym, że starał się on odpowiadać na pewne bardzo gorące pytania w swoim czasie, ale odpowiadał w taki sposób, że te odpowiedzi ciągle zachowują swoją siłę". - Nie odpowiadał abstrakcyjnie, starał się nazywać to, z czym ludzie się zmagali w danym momencie, w danym miejscu, ale nazywać to znaczy wydobywać istotę - wydobywać istotę, zjawiska, fenomenu, istotę postaw ludzkich i właśnie to nastawienie na istotę moim zdaniem decyduje o tym, że Tischner wciąż brzmi aktualnie - wskazał gość audycji.

- On nie opowiada historii, która odchodzi w przeszłość, tylko on nam opowiada w pewnym sensie uniwersalny ludzki dramat, ale z drugiej strony wiele procesów, które on obserwował za swojego życia i które on opisywał, ciągle trwa. Właściwie ciągle kręcimy się wokół tych samych zagadnień, tych samych zjawisk i Tischner jako wnikliwy obserwator, jako obserwator nastawiony na istotę tych zjawisk może nam bardzo dużo pomóc - podkreślił Wojciech Bonowicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
21:48 wojciech bonowicz.mp3 Wojciech Bonowicz o ks. Józefie Tischnerze ("Weekend kulturalny") 

* * *

1200x660_tishner-01c.jpg
Ks. Józef Tischner - zobacz serwis specjalny

Audycja"Weekend kulturalny"

Prowadziła: Maja Kluczyńska

Gość: Wojciech Bonowicz (pisarz)

Data emisji: 6.01.2022

Godz. emisji: 23.36

nt

Zobacz także

Zobacz także