more_horiz

"Między matematyką a emocją". Bancerowska o wystawie prac Jerzego Grabowskiego w NCK

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 11:44
- Jerzy Grabowski potrafi opowiadać o otaczającym nas świecie poprzez matematykę. Robi to, korzystając z analiz matematycznych, które przekłada na język abstrakcji geometrycznej. Jego prace wymagają pewnej uważności, ale im dłużej z nimi obcujemy, tym bardziej nas wciągają - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik Narodowego Centrum Kultury Joanna Bancerowska. 
Jak zaznaczyła Joanna Bancerowska, autor jest przekonany i udowadnia nam to poprzez swoje grafiki, że analiza matematyczna może oddawać emocje
Jak zaznaczyła Joanna Bancerowska, "autor jest przekonany i udowadnia nam to poprzez swoje grafiki, że analiza matematyczna może oddawać emocje"Foto: FB/Narodowe Centrum Kultury

Narodowym Centrum Kultury do 13 lutego 2022 roku w Kordegardzie prezentowana jest wystawa prac Jerzego Grabowskiego - malarza, artysty, grafika i rysownika zaliczanego do nurtu geometrii abstrakcyjnej zatytułowana "Między matematyką a emocją". Kuratorką wystawy jest prof. dr hab. Elżbieta Banecka.

"Opowiada poprzez matematykę"

Joanna Bancerowska powiedziała na antenie Polskiego Radia 24, że "Jerzy Grabowski potrafi opowiadać o otaczającym nas świecie poprzez matematykę". - Robi to, korzystając z analiz matematycznych, które przekłada na język abstrakcji geometrycznej - przyznała. 

- Autor jest przekonany i udowadnia nam to poprzez swoje rysunki, obrazy, grafiki, że analiza matematyczna może oddawać emocje, np. kolorom Grabowski przyporządkowywał cyfry i dobierał je na podstawie wyliczeń, które czynił, tworząc wszystkie dzieła od końca lat 60. - mówiła rzecznik NCK

Jak zaznaczyła, "prace Jerzego Grabowskiego wymagają pewnej uważności, ale im dłużej z nimi obcujemy, tym bardziej nas wciągają". - W Kordegardzie mamy około 40 prac, część z nich pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej, które zgromadziło jedną z najciekawszych kolekcji sztuki współczesnej, natomiast większość - 29 prac - to prace z kolekcji prywatnej należącej do wnuka artysty Ignacego Matuszewskiego - wskazała. 

Trójkąt formą uniwersalną i doskonałą

- Dla Grabowskiego trójkąt jest najbardziej uniwersalną i doskonałą formą, zarówno wizualną, jak i filozoficzną, a do tego trójkąta dochodzi on poprzez dzielenie kwadratu po przekątnej, więc to też jest taka symbolika równowagi i rozpadu w naturze - stwierdziła Joanna Bancerowska.

Rzecznik Narodowego Centrum Kultury przypomniała również, że "Jerzy Grabowski zmarł 18 lat temu". - Był artystą znanym i cenionym w Polsce i na świecie. Wiele jego prac znajduje się w światowych galeriach i muzeach. Jego dorobek stanowi 400 wystaw zbiorowych i 40 indywidualnych - powiedziała. 

Gościem audycji Weekend kulturalny była również Małgorzata Zaborowska, która opowiedziała w Polskim Radiu 24 o wystawie organizowanej przez Instytut Cervantesa. "Odkryj Sefarad" to fotografie przedstawiające sefardyjskie wpływy w wybranych miastach Hiszpanii, m.in. w Barcelonie i Toledo. 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
21:58 weekend kultt.mp3 Joanna Bancerowska o wystawie pt. "Między matematyką a emocją" (Weekend kulturalny/PR24) 

* * *

Audycja: Weekend kulturalny

Prowadzi: Maja Kluczyńska

Gość: Joanna Bancerowska (rzecznik NCK), Małgorzata Zaborowska (Instytut Cervantesa, organizator)

Data emisji: 10.02.2022

Godzina emisji: 23.36

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem