more_horiz

"Siebie sam nazywał jałmużnikiem". Katarzyna Haber i Joanna Bancerowska o Józefie Czapskim

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 08:21
- Józef Czapski, który znany jest z wielu dzieł literackich, jest również świetnym malarzem - mówiła w Polskim Radiu 24 kuratorka wystawy "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych" Katarzyna Haber. Gościem audycji była również rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury Joanna Bancerowska. 
Postać Józefa Czapskiego. Narodowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę w Kordegardzie
Postać Józefa Czapskiego. Narodowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę w KordegardzieFoto: TT/@ipngovpl

W Narodowym Centrum Kultury w Kordegardzie prezentowana jest wystawa zatytułowana: "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych". Znakomite obrazy i rysunki Józefa Czapskiego ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów to ponad dwadzieścia dzieł wybitnego polskiego artysty przedstawianych po raz pierwszy.

Katarzyna Haber zaznaczyła, że "Józef Czapski, który znany jest z wielu dzieł literackich, jest również świetnym malarzem". - Myślę, że jego twórczość malarska była niedoceniana, dlatego że nawet w dziennikach raczej wspominany był jako organizator, a nie malarz - mówiła kuratorka wystawy.

"Nazywał się jałmużnikiem"

Joanna Bancerowska wskazała, że bohater audycji był też "wspaniałym krytykiem literackim", ale nie tylko. - Kapiści (grupa artystów skupionych w Komitecie Paryskim) dzięki zdolnościom Czapskiego przetrwali kilka lat w Paryżu przed wojną, ponieważ on naprawdę czynił cuda, żeby zdobyć fundusze na ich utrzymanie i wyżywienie. Później po wojnie w taki sam sposób pozyskiwał fundusze dla paryskiej kultury, a siebie sam nazywał jałmużnikiem - powiedziała rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury.

Malarz i rysownik, eseista i publicysta, a także krytyk. Oficer kawalerii, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej oraz kawaler Orderu Virtuti Militari. Józef Czapski zmarł 29 lat temu, 12 stycznia 1993 roku w Maisons-Laffitte.

W latach 1941–1942, na polecenie gen. Władysława Andersa, dowódcy Armii Polskiej w Związku Sowieckim, prowadził poszukiwania, rzekomo zaginionych, polskich oficerów - jeńców sowieckich. Świadectwem tragicznych, bezskutecznych poszukiwań kolegów, ofiar zbrodni katyńskiej, stała się książka "Na nieludzkiej ziemi".

Posłuchaj
22:30 Weekend-kulturalny--PR24_mp3 2022_05_20-23-36-54.mp3 Katarzyna Haber i Joanna Bancerowska o Józefie Czapskim ("Weekend kulturalny")

 

Zapraszamy do zapoznania się z serwisem Polskiego Radia o Józefie Czapskim.

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Goście: Katarzyna Haber (kuratorka wystawy), Joanna Bancerowska (rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 20.05.2022

Godzina: 23:36

nt

Zobacz także

Zobacz także