more_horiz

"To mój debiut musicalowy". Włodek Pawlik o dramacie muzycznym "Irena. Historia Ireny Sendlerowej"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 07:42
- Tekst do piosenek w tym dramacie muzycznym napisał laureat Grammy i Pulitzera Mark Campbell. Jest to autorytet, jeżeli chodzi o tę branżę, czyli pisanie tekstów do oper, jak i musicali. Jest to człowiek z najwyższej półki w Ameryce - powiedział w Polskim Radiu 24 Włodek Pawlik. Gościem audycji była również Jolanta Pszczółkowska-Pawlik. 
Od lewej: Włodek Pawlik, Piotr Piwowarczyk, Przemysław Kieliszewski, Brian Kite
Od lewej: Włodek Pawlik, Piotr Piwowarczyk, Przemysław Kieliszewski, Brian KiteFoto: PR24

Gośćmi Mai Kluczyńskiej w audycji "Weekend kulturalny" byli Jolanta Pszczółkowska-Pawlik i Włodek Pawlik, którzy na antenie Polskiego Radia 24, mówili o premierze dramatu muzycznego "Irena. Historia Ireny Sendlerowej". 

Spektakl reżyseruje Brian Kite, dziekan Wydziału Teatru, Tańca i Telewizji UCLA, choreografem jest Dana Solimando, mająca na swoim koncie współpracę przy wielu broadwayowskich produkcjach. Z kolei libretto napisali Piotr Piwowarczyk i Mary Skinner, a muzykę do tego dramatu skomponował Włodek Pawlik, jedyny polski zdobywca nagrody Grammy. - Jest to mój debiut musicalowy. Tak więc jest to mój pierwszy musical, do którego napisałem muzykę - powiedział w PR24 Włodek Pawlik. 

- Jestem autorem kantaty, opery, czyli form, które daleko wykraczają poza jazz. Można powiedzieć, że tak naprawdę niewiele mają z nim wspólnego. Tak więc to nie jest nowa historia, która mówi o tym, że pojawiłem się w innym gatunku, gatunku, którego jeszcze nie dotknąłem - stwierdził gość PR24. 

Wyjaśnił, że jazz nie jest gatunkiem, który dominuje w każdym jego dziele. - W wielu moich artystycznych kompozycjach w ogóle go nie ma. Takim przykładem jest "Misterium Stabat Mater" - dodał. Podkreślił, że lubi nowe wyzwania. 

"Jest to autorytet"

- Tekst do piosenek napisał laureat Grammy i Pulitzera Mark Campbell. Jest to autorytet, jeżeli chodzi o tę branżę, czyli pisanie tekstów do oper, jak i musicali. Jest to człowiek z najwyższej półki w Ameryce - podkreślił Włodek Pawlik. 

- Oczywiście mowa jest tutaj o wersji angielskiej na Stany Zjednoczone Ameryki. Jednak wszystko zostało przetłumaczone na język polski i w teatrze muzycznym w Poznaniu będzie można zobaczyć adaptację w naszym języku - wyjaśniła Jolanta Pszczółkowska-Pawlik. 

"To on nas uczy"

Włodek Pawlik powiedział, że odbył już dwa dłuższe spotkania z Brianem Kite, czyli reżyserem tego przedsięwzięcia. - Jest to człowiek o wielkim doświadczeniu, jeżeli chodzi o musicale. Trzeba przyznać, że jest to człowiek bardzo odpowiedzialny i kreatywny - dodał.

- Próby odbywają się również w kontekście jego spostrzeżeń z zewnątrz. Można powiedzieć, że jest on tą historią bardzo zafascynowany. Dlatego myślę, że to on uczy nas, czym jest ta historia dla takich ludzi jak on, czyli osób spoza Polski - stwierdził gość PR24.

Podkreślił, że całym tym przedsięwzięciu zafascynował go temat musicalu oraz historia Ireny Sendlerowej. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
22:13 PR24_AAC 2022_08_12-23-35-46.mp3 Włodek Pawlik: jest to mój debiut musicalowy ("Weekend kulturalny"/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Goście: Jolanta Pszczółkowska-Pawlik i Włodek Pawlik

Data emisji: 12.08.2022

Godzina: 23.35

nj

Zobacz także

Zobacz także