Narodowe Czytanie 2022. Janusz Kukuła: zatopimy się w niezwykłym świecie Adama Mickiewicza
Podczas Narodowego Czytania "Ballad i romansów" zatopimy się w niezwykłym świecie Adama Mickiewicza. Zabiorę państwa nad Świteź, by zobaczyć wszystkie te duchy - młodzieńców, dziewczyn - i zjawiska, które tak pięknie opisywał nasz wieszcz narodowy - zapowiedział na antenie PR24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Uroczysty odczyt rozpocznie się w Ogrodzie Saskim w Warszawie w południe.
2022-09-03, 08:29
W sobotę odbywa się już jedenasta edycja Narodowego Czytania - przedsięwzięcia promującego czytelnictwo i przypominającego najważniejsze dzieła literatury polskiej. Lekturą tegorocznej akcji zostały "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - zbiór poezji wydany 200 lat temu w Wilnie, który uważany jest za manifest polskiego romantyzmu.
Uroczysty odczyt rozpocznie się w Ogrodzie Saskim w Warszawie w południe. Reżyserem tego wydarzenia jest dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, który wskazał, że jego przygotowanie było "artystycznie ogromnym wyzwaniem". - Wydawałoby się, że wiersze to najprostsze zadanie, ponieważ jest aktor, tekst i już mamy teatr. No ale przeczytanie słów naszego ukochanego wieszcza jednak bardzo długo trwa, bo ponad dwie godziny. Więc będzie to taka próba udramatyzowania - w sensie estetycznym - tych tekstów - wyjaśnił.
"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza
Jak dodał, na scenie pojawi się 14 aktorów - 10 z nich wcieli się w rolę Adama Mickiewicza (będą to: Piotr Bajtlik, Jarosław Gajewski, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Mastalerz, Michał Mikołajczak, Józef Pawłowski, Stefan Pawłowski, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak i Rafał Zawierucha), a cztery - w postać Maryli (będą to: Beata Fido, Angelika Kurowska, Lucyna Malec oraz Joanna Pach-Żbikowska).
Reżyser dodał, że za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiadają: kompozytor Janusz Strobel, multiinstrumentalista Wojciech Kowalewski, grupa muzyczna Trzy Dni Później, a koncepcję muzyczną przygotowała Gina Komasa. - Skład jest niezwykły. Już same nazwiska zapowiadają, co się będzie działo na scenie - podkreślił gość audycji.
REKLAMA
Narodowe Czytanie 2022
Dyrektor Teatru Polskiego Radia powiedział, że czytanie rozpocznie się tuż po wystąpieniu ministra kultury Piotra Glińskiego oraz pary prezydenckiej. - Później już tylko zatopimy się w niezwykłym świecie Adama Mickiewicza. Zabiorę państwa nad Świteź, by zobaczyć wszystkie te duchy - młodzieńców, dziewczyn i zjawiska, które tak pięknie opisywał nasz wieszcz narodowy - zapowiedział.
Gość audycji przypomniał ponadto, że autor "Ballad i romansów" w momencie pisania swojego dzieła miał 20 lat. - Ten chłopak stworzył arcydzieło. Później swój geniusz potwierdził przy "Panu Tadeuszu", ale jakie to musiało być życie wewnętrzne tego młodego chłopaka w Wilnie, który stworzył takie rzeczy. Jak on musiał słuchać tego, co było dookoła, i inspirować się tym, co ludzie mówili - skomentował, wskazując, że "doznania te można porównać tylko do tego, co czuł i przeżywał Fryderyk Chopin, komponując swoje nieśmiertelne utwory inspirowane polską muzyką ludową". Reżyser Narodowego Czytania podkreślił ponadto, że "ludowość jest bardzo ważna", ale zapewnił zarazem, że w sobotę "widzowie nie zostaną zabrani do muzeum".
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)
Data emisji: 2.09.2022 r.
REKLAMA
Godzina: 23.35
ng
REKLAMA