more_horiz

III Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Piotr Legutko: ludzie chcą oglądać dokument

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 09:55
- Od 15 lat działa kanał TVP Historia, który od momentu, gdy pojawił się na antenie, zaczął się specjalizować w produkcji i zamawianiu dokumentów historycznych. Można powiedzieć, że stworzyliśmy taki gatunek, jakim jest dokument historyczny, w tej chwili mamy know-how, jak to się powinno robić - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia. 
III Festiwal Kultury Narodowej Pamięć i Tożsamość
III Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość"Foto: fb.com/FestiwalKulturyNarodowej

23 listopada ruszyła kolejna edycja konkursu na projekt filmu dokumentalnego, w ramach III Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Zwycięski projekt zostanie zrealizowany przez Telewizję Polską – największego producenta i koproducenta filmów dokumentalnych w kraju. Zgłoszenia można składać do 31 stycznia 2023 r.

Piotr Legutko zwracał uwagę, że Telewizja Polska jest praktycznie monopolistą na rynku filmu historycznego. - To gatunek, który idealnie wpasowuje się w misję mediów publicznych. W ubiegłym roku TVP wyprodukowała ponad sto filmów dokumentalnych - przypominał.

Jak podkreślał gość audycji, TVP Historia specjalizuje się w produkcji i zamawianie dokumentów historycznych, ma odpowiednią wiedzę i narzędzia do ich produkcji. - Stąd pomysł, by zapraszać twórców, którzy nie współpracują stale z telewizją, ale mają serce, pomysły, wiedzę i chęć, aby takie filmy dokumentalne tworzyć (...) Dokument stał się gatunkiem interdyscyplinarnym, bardzo modnym. Z tego samego powodu, dla którego powodu, dla którego ludzie wolą ostatnio literaturę non-fiction, chcą także oglądać dokument - mówił Piotr Legutko.

Posłuchaj
23:29 PR24 2023_01_27-23-36-00.mp3 Piotr Legutko o Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość" (Polskie Radio 24 / Weekend Kulturalny)

Nagrodą w konkursie będzie realizacja przez Telewizję Polską projektu, który uzyska najwyższe oceny pod względem oryginalności, jakości warsztatowej, walorów artystycznych i dopasowania do tematyki festiwalu.

Komisja oceni także wartość merytoryczną projektu, kreatywność, innowacyjność, przejrzystość struktury filmu i uniwersalność przekazu. Konkurs jest ważnym elementem Festiwalu - tworzy przestrzeń dla nowych kreatywnych pomysłów i koncepcji filmowych, promuje polskich twórców, stymulując rozwój rynku filmów dokumentalnych w Polsce.  

Czytaj także:

* * *

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska 

Gość: Piotr Legutko

Data emisji: 27.01.2023

Godzina emisji: 23.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także