Podsumowanie Dnia: wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji i zwiększenie obecności wojsk NATO na wschodniej flance. To najważniejsze tematy, o których mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.

2017-06-29, 22:03

Podsumowanie Dnia: wzmocnienie wschodniej flanki NATO
Materiał ilustracyjny. Foto: PR24/PJ

Posłuchaj

29.06.17 Podsumowanie Dnia Komentarze
+
Dodaj do playlisty

W Brukseli została podpisana deklaracja o wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej. Podpisy pod deklaracją złożyli szefowie resortów obrony Polski i krajów bałtyckich oraz państw, które stanowią trzon batalionów wysłanych na wschodnią flankę, czyli Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i Niemiec W deklaracji potwierdzono osiągnięcie pełnej gotowości przez wielonarodowe grupy bojowe.      

Zdaniem Jakuba Palowskiego z Defence24 z politycznego punktu widzenia to potwierdzenie, że atak na państwo wschodniej flanki będzie atakiem na wszystkie państwa NATO, bo „większość sojuszników bierze udział w tej rozszerzonej obecności”. – Z kolei z punktu widzenia operacyjnego, dowództwo NATO już w tej chwili dysponuje wojskami, które są w stanie wesprzeć jednostki poszczególnych państw – mówił. Dodał, że korzyści z obecności wysuniętej będą rozszerzone poza sam czas przebywania poszczególnych jednostek na wschodniej flance. – Każda rotacja będzie poprzedzona szeregiem ćwiczeń, również w trakcie pełnienia służby jest prowadzone szereg ćwiczeń w układzie wielonarodowym. W ten sposób doskonalone jest współdziałanie – zaznaczył.

6 tys. zł grzywny nałożyła w czwartek na Hannę Gronkiewicz-Waltz, za niestawiennictwo, komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Prezydent stolicy zapowiada odwołanie. Przez sześć godzin przed komisją zeznawał b. szef Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko. W czwartek – po drugiej rozprawie – komisja zamknęła badanie sprawy nieruchomości Twarda 8 i 10. W związku z roszczeniami "handlarza roszczeń" Macieja M., musiało się stamtąd przenieść prestiżowe gimnazjum – jeszcze przed decyzją z 2014 r. o przyznaniu M. prawa użytkowania wieczystego.

 

REKLAMA

Jak mówił Piotr Guział, warszawski radny, Hanna Gronkiewicz-Waltz ma obowiązek stawić się przed organem państwa, jakim jest komisja weryfikacyjna. Podkreślił, że obecnie ucieka ona od odpowiedzialności. – Nieobecni racji nie mają, prezydent nie ma szans, by wytłumaczyć się ze swoich decyzji. Wyraźnie się boi i ma coś do ukrycia. Gdyby jej intencje były jasne i szczere, miała rację w tym, co głosi, że nie ingerowała w sprawy reprywatyzacji, stawiłaby się i wyjaśniła pod przysięgą – ocenił.

Gość odniósł się także do zeznań Marcina Bajko, byłego dyrektora BGN. – To nieprzypadkowa postać, był obdarzony gigantycznym zaufaniem przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, dlatego jeśli komuś mamy dawać wiarę, to właśnie jemu. To urzędnik bardzo kontrowersyjny, ale jednocześnie kompetentny, jeśli chodzi o reprywatyzację i nieruchomości, jeśli on mówi, że ona wszystko wiedziała, to tak musiało być – podsumował.

W części informacyjnej Podsumowania Dnia była mowa m.in. o nawałnicach w Polsce, ustawie o minimalnym wynagrodzeniu dla osób wykonujących zawody medyczne oraz ustawie o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Gospodarzami programów byli Łukasz Sobolewski i Ewa Worobiec.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Data emisji: 29.06.2017

Godzina emisji: 21:00


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej