Polski rząd odpowiedział Komisji Europejskiej

2017-09-02, 22:00

Polski rząd odpowiedział Komisji Europejskiej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Paweł Jakubicki

Odpowiedź polskiego rządu na zarzuty Komisji Europejskiej w sprawie reformy polskiego sądownictwa, wejście w życie ustawy o dekomunizacji ulic polskich miast, możliwości uzyskania przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec. Oto główne tematy, o jakich mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji. 

Posłuchaj

02.09.17 Podsumowanie Dnia Komentarze
+
Dodaj do playlisty

Zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych nie oddziałują na niezawisłość sędziów i ich orzecznictwo – to kluczowe przesłanie zawarte w odpowiedzi polskiego rządu na zarzuty Komisji Europejskiej w tej sprawie.

– Każda ustawa regulująca ustrój sądownictwa wpływa na to, jak orzekają sędziowie. Jednak czy w tym przypadku będzie to wpływ pozytywny, czy negatywny jeszcze nie wiemy. Wszystko zależy od tego, jak ta ustawa będzie wdrożona. Głównym problemem, który jej dotyczy, jest to, że stanowi ona element planu dokonania daleko idących zmian kadrowych w sądownictwie – powiedział dr Jacek Sokołowski z Uniwersytet Jagiellońskiego.

2 września br. - zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną - mija termin, do którego samorządy miały czas, by samodzielnie dokonać zmian w nazwach m.in. ulic, które propagują ustroje totalitarne, w tym komunizm. IPN wskazał, że ustawie podlegają 943 nazwy ulic. Prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii PAN zwrócił uwagę, że nazwy ulic nawiązujące do okresu PRL-u, które istnieją do dziś, są w pewnym stopniu zaniedbaniem ze strony państwa.

- Nie mam tu na myśli obszaru lokalnego i samorządowego, a raczej część centralną, jako wycofanie się państwa z szeroko pojętej edukacji historycznej. Celem ustawy o dekomunizacji przestrzeni publicznej jest aspekt edukacyjny. Ma ona służyć temu, by nadrobić pewne braki w tym właśnie obszarze – dodał rozmówca Polskiego Radia 24.

Ponadto w audycji prof. Grzegorz Kucharczyk odniósł się również do tematu reparacji wojennych ze strony Niemiec, o których uzyskaniu mówią przedstawiciele polskiego rządu.

W części informacyjnej audycji m.in. o 6. edycji Narodowego Czytania, zatrzymaniu 3 sprawców napaści na polskie małżeństwo we włoskim Rimini, zakończonej wizycie wicepremiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych, propozycjach prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie reformy polskiego sądownictwa, a także niedzielnej debacie pomiędzy Angelą Merkel i Martinem Schulzem.

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Filip Jastrzębski.

Podsumowanie Dnia prowadzili Adrianna Calińska-Czaniecka i Grzegorz Frątczak.

PAP/Polskie Radio 24/db

_____________________

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 02.09.2017

Godzina emisji: 21:00


Polecane

Wróć do strony głównej