"Niedziela spędzona z rodziną po tygodniu pracy to norma, a nie luksus"
Od marca 2018 r. w każdym miesiącu sklepy będą czynne tylko w dwie niedziele - pierwszą i ostatnią, w 2019 roku będzie to tylko jedna, ostatnia niedziela w miesiącu, zaś od 1 stycznia 2020 roku w Polsce będzie obowiązywał zakaz handlu siódmego dnia tygodnia.Gościem Społecznego Punku Widzenia był Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność".
2018-01-19, 14:05
Posłuchaj
Instytut Badań Rynku Konsumpcji i Koniunktur obliczył, że zakaz niedzielny zakaz handlu obejmie niewiele ponad 10 proc. z pośród 367 tys. sklepów ogółem. Przedsiębiorcy twierdzą, że ustawa będzie miała negatywny wpływ na konkurencję w sektorze handlu i dotknie głównie sklepy wielkopowierzchniowe, które już teraz ostrzegają, że będą zwalniać pracowników.
- Wszyscy wiemy jak obecnie wygląda sytuacja na rynku pracy. W sektorze handlu, brakuje około 150 tys. pracowników. Jest duży niedobór, co widzimy szczególnie w sklepach spożywczych, dyskontach, kiedy na towarach nie ma metek, a sterty towaru są nieuprzątnięte z alejek – zauważył Alfred Bujara.
Jego zdaniem pracownik w Polsce jest dużo bardziej wydajny niż na Zachodzie, chociaż zarabia cztery razy mniej. - Taka sytuacja się pogłębia. Przez lata pracownicy w Polsce byli wykorzystywani, mimo, że istniały rezerwy na podwyższenie wynagrodzeń. Ta ustawa poprawi warunki pracy. Na Zachodzie niedziela spędzona z rodziną po ciężkim tygodniu pracy to norma, a nie luksus – tłumaczył Alfred Bujara.
Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/km
Społeczny punkt widzenia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 19.01.18
Godzina emisji: 13.15
REKLAMA