Sztuka naskalna w Polsce

Choć polskie przykłady interesującej sztuki naskalnej nie mogą się równać z odkryciami z Francji czy Hiszpanii, to piktogramy w prehistorycznej kopalni krzemienia w Krzemionkach Opatowskich są bardzo interesujące. Na łamach listopadowego "Rock Art Research" ukazała się właśnie praca polskich badaczy poświęcona rodzimej sztuce naskalnej. Gościem Polskiego Radia 24 był Maciej Grzelczyk z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, główny autor publikacji.

2017-11-03, 13:45

Sztuka naskalna w Polsce
Jaskinia Chauvet - przedstawienie nosorożca. Foto: Inocybe/Wikipedia.

Posłuchaj

2.11.17 Maciej Grzelczyk o polskiej sztuce naskalnej
+
Dodaj do playlisty

Najstarsze obrazy na skałach człowiek zaczął tworzyć w paleolicie, w niektórych rejonach świata powstawały one jeszcze całkiem niedawno. Studia nad sztuką naskalną przeżywają dzisiaj swoisty renesans, w poznawaniu tego dziedzictwa biorą także udział polscy naukowcy.

Zdaniem gościa audycji o polskiej sztuce naskalnej nie mówiło się dotychczas w ogóle. -Postanowiliśmy przyjrzeć się temu szczegółowo i pokazać to, co udało się odkryć – tłumaczył Maciej Grzelczyk.

Najstarszym z czterech opisanych miejsc jest prehistoryczna kopalnia krzemienia w Krzemionkach Opatowskich, która liczy około 5 tys. lat. Do tej pory miejsce to nie było jednak kojarzone ze sztuką. - Odkryto tam kilka przedstawień piktogramów, czyli jednej z kategorii sztuki naskalnej. Jeden z nich stał się oficjalnym logiem Muzeum krzemionkowskiego. Inne piktogramy, które przedstawiały stopy i sztylet nie zachowały się ponieważ komora, w której się znajdowały zawaliła się.

Zdaniem Macieja Grzelczyka, jest jednak szansa na kolejne znaleziska. – Wciąż nie odkopano jeszcze kilku szybów w Krzemionkach i wielu innych miejscach. 

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Anna Piotrowska.

Polskie Radio 24

Więcej audycji z cyklu Zdziwienie Tygodnia

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 22:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej