X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W gruncie rzeczy". Fascynująca biografia Józefa Mitzenmachera

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 20:43
- Biografia to "samograj", czyli historia która sama się opowiada. Do takich właśnie należy biografia Mitzenmachera. Wystarczy znaleźć odpowiednie osoby, które będą w stanie to opowiedzieć - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz i reporter Szymon Wochal. Gościem audycji był również Bogdan Gadomski, autor książki „Biografia agenta". 
Audio
  • 27.09.2019 Szymon Wochal i Bogdan Gadomski opowiadają o Józefie Mitzenmacherze
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: roompoetliar/Shutterstock.com

Goście Polskiego Radia 24 rozmawiali o sylwetce Józefa Mitzenmachera, który w czasach II RP był działaczem komunistycznym, ale też jednocześnie agentem działającym pod wieloma pseudonimami.

- Tworzymy film dokumentalno-fabularny oparty na jego życiu. Po swojej fikcyjnej śmierci Mitzenmacher stał się bohaterem dla ruchu komunistycznego. Komuniści działali wówczas w konspiracji. Trwają prace nad zebraniem budżetu. Pierwszym elementem filmu będzie pan Bogdan, a drugą osią napędową będą sceny fabularyzowane. Trzeba odtworzyć Warszawę i Moskwę z lat 20-tych XX w. - ujawnił Szymon Wochal.

Niecodzienne losy

Bogdan Gadomski opowiedział o tym kim był Mitzenmacher i jak zainteresował się jego życiorysem. - Miał co najmniej cztery twarze, ale przypuszczam że nawet więcej. Oprócz tego miał pseudonimy partyjne i literackie - wyjaśnił.

- Przez 17 lat byłem kierownikiem redakcji "Słownika biograficznego działaczy Polskiego Ruchu Robotniczego". W prowadzonych przeze mnie kartotekach znalazł się m.in. Mitzenmacher. Pierwsze informacje były związane z jego fikcyjną śmiercią w 1933 r. Kiedy zaczęto prowadzić kwerendy w materiałach partyjnych okazało się jednak, że był m.in. delegatem na zjazd partii - przyznał.

<<WYSŁUCHAJ TAKŻE ARCHIWALNEJ AUDYCJI>> Kim był Józef Mitzenmacher

- Przypadkowo w 1926 r. Mitzenmacher trafił do więzienia. Pewna mieszkanka Warszawy namówiła go, aby u niej zamieszkał, ale nie wiedział on tym, że jej mąż jest paserem. Któregoś dnia zjawił się u nich funkcjonariusz i przeszukał walizkę Mitzenmachera, gdzie znalazł konspiracyjne materiały. Mitzenmacher trafił do więzienia na Pawiaku - dodał.

- To był człowiek psychicznie chory pod wpływem przeżyć ze wczesnej młodości. Już za młodu był w więzieniu w Ciechanowie, gdzie rozstrzelano kilkunastu komunistów i obawiał się, że w jego przypadku będzie podobnie - kontynuował gość Polskiego Radia 24.

- Po pewnym czasie zaczęto podejrzewać go o szpiegostwo na rzecz Sowietów przeciwko Czechosłowacji. Pod wpływem zaburzeń zaczął opowiadać wszystko na swój temat. Podobnie było w 1926 r., gdzie również zaczął opowiadać o sobie całą prawdę. Policja śledcza bardzo wcześnie zorientowała się, że to wysoki format działacza partyjnego i zaczęto go pozyskiwać. Trwało to dwa lata, nim Mitzenmacher zdecydował się na współpracę. Nie można było go od razu zwolnić z więzienia. W listopadzie 1928 r. był już wyrok i Mitzenmacher został skazany na 6 lat ciężkiego więzienia, ale był odpowiednio instruowany co i jak ma robić - powiedział Bogdan Gadomski.

***

Zapraszamy do wysłuchania audycji

"W gruncie rzeczy" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Data emisji: 27.09

Godzina emisji: 20.06

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak