Wiceminister sprawiedliwości: Jugendamt - instytucja o niechlubnej tradycji

Ministerstwo sprawiedliwości prowadzi działania, w ramach których pomaga polskim rodzinom mieszkającym zagranicą w przypadkach niesłusznego odebrania dziecka przez urzędy zajmujące się ochroną małoletnich. W audycji Jakim Prawem rozmowa z Michałem Wosiem, wiceszefem resortu sprawiedliwości.

2018-01-12, 13:03

Wiceminister sprawiedliwości: Jugendamt - instytucja o niechlubnej tradycji
mat. ilustracyjne. Foto: pixabay / CC0

Posłuchaj

12.01.18 Jakim Prawem: Jugendamt to urząd, który stał się niechlubnie popularny
+
Dodaj do playlisty

W kontekście tego typu sytuacji, dość często w mediach mówi się o sprawach prowadzonych przez niemiecki urząd ds. dzieci, Jugendamt. – To instytucja, która stała się niechlubnie popularna po sytuacjach, w których urzędnik wchodzi do domu i zabiera dziecko, uznając, że wie lepiej od rodziców, co dla tego dziecka będzie lepsze. To gigantyczny problem – wskazywał w Polskim Radiu 24 Michał Woś. – Podobne urzędy nie działają jednak wyłącznie w Niemczech, to także kłopot w Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Irlandii – dodawał wiceszef resortu sprawiedliwości.

Jak podkreślał na naszej antenie Michał Woś, w ministerstwie sprawiedliwości działa „specjalna komórka, która zajmuje się m.in. działaniami Jugendamtu”. – Trzeba przypomnieć, że to instytucja o bardzo niechlubnej tradycji, która powstała przed II wojną światową (…). To był urząd, który od początku zajmował się dziećmi, ale z punktu widzenia państwa. Ci, którzy zakładali tego typu instytucje, uznawali, że państwo wie lepiej, co jest lepsze dla dziecka – mówił gość PR24, zaznaczając, że „oczywiście są pewne przypadki, w których państwo powinno wspierać rodzinę w procesie wychowawczym czy dbać o to, by dzieciom nie działa się krzywda”.

W ostatnich dniach Polska przygotowała inicjatywę dotyczącą kwestii umieszczania dzieci w rodzinach zastępczych w krajach Unii Europejskiej. Propozycja ma zlikwidować lukę w unijnym prawie; obecnie każde państwo samo decyduje, do jakiej rodziny zastępczej ma trafić dziecko. Przez to polskie dzieci są np. umieszczane w rodzinach niemieckich. Polski rząd chce, aby w takich przypadkach była utrzymana tożsamość dziecka: polskie dziecko powinno trafiać do polskiej rodziny zastępczej, a niemieckie – do niemieckiej.

Więcej w całej rozmowie z Michałem Wosiem.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Artur Wdowczyk

Polskie Radio 24/PAP/zz

Jakim Prawem w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 12.01.18

Godzina emisji: 11.45


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej