Jakim Prawem. Czy nie będzie już naliczania odsetek od odsetek?

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy dotyczący wykreślenia możliwości naliczania odsetek od odsetek. Na antenie Polskiego Radia 24 w audycji "Jakim Prawem" pomysł ten komentował Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

2018-10-06, 15:21

Jakim Prawem. Czy nie będzie już naliczania odsetek od odsetek?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: mffoto/Shutterstock

Posłuchaj

06.10.18. Jakim Prawem. Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich komentuje projekt prezydenckiej ustawy, który dotyczy możliwości naliczania odsetek od odsetek.
+
Dodaj do playlisty

Prezydent chce usunięcia z naszego systemu prawnego wyjątku od zakazu anatocyzmu, czyli pobierania odsetek od zaległych odsetek. Wedle obecnego brzmienia przepisów dłużnik, który nie spłaca regularnie swoich należności wobec wierzyciela może zostać niejako ukarany w ten sposób, że od zaległych odsetek zostają naliczane dodatkowe odsetki. Anatocyzm jako taki jest zakazany w polskim prawie, jednakże istnieją trzy wyjątki. Jednym z nich jest sytuacja, kiedy pożyczki długoterminowej udziela instytucja kredytowa. Poważne wątpliwości interpretacyjne zarówno co do terminów "pożyczka długoterminowa" oraz "instytucja kredytowa", połączone z genezą tego przepisu oraz nieuzasadnioną wzmocnioną pozycją banków w sporach sądowych przesądziły o tym, że Prezydent Andrzej Duda zdecydował się zgłosić inicjatywę ustawodawczą dotyczącą zmiany kodeksu cywilnego - czytamy w komunikacie.

- Dotychczasowa praktyka funkcjonuje od wielu lat i jest korzystna dla klientów banków - twierdzi Jerzy Bańka. Uważa on również, że "propozycje Kancelarii Prezydenta wpisują się w inicjatywy na rzecz eliminacji rzekomych przywilejów banków, jednak w szerszej perspektywie zabierają dodatkowe możliwości pożyczkobiorcom".

- Jest to likwidacja dodatkowych możliwości dla klientów, ponieważ w przypadku opóźnienia w spłatach odsetek bank będzie musiał wytoczyć powództwo przed sądem, aby dochodzić swoich roszczeń. Sąd wyda wyrok korzystny dla banku, a procesowe koszty poniesie pożyczkobiorca - zauważył wiceprezes Związków Banków Polskich. Gość programu dodał też, że "intencje były dobre, ale ta propozycja jest niedopracowana".

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

REKLAMA

Rozmawiał Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24/prezydent.pl/jp

--------------------------------

Data emisji: 06.10.2018

REKLAMA

Godzina emisji: 14.37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej