Jakim Prawem. Nieścisłości wokół orzeczenia TSUE ws. SN

- Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stanowi, że powinien być przywrócony w Sądzie Najwyższym stan pierwotny. Krajowa Rada Sądownictwa uznała tę narrację, natomiast głos TSUE nie stanowi polskiego prawa. Sądy są organami stosującymi prawo, a nie stanowiącymi - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Mitera, rzecznik KRS.

2018-11-17, 15:33

Jakim Prawem. Nieścisłości wokół orzeczenia TSUE ws. SN
Sąd Najwyższy. Foto: Shutterstock/lindasky76

Posłuchaj

17.11.18 Jakim prawem. Maciej Mitera, rzecznik KRS o orzeczeniu TSUE ws. SN
+
Dodaj do playlisty

Trybunału Sprawiedliwości UE w październiku zdecydował wstępnie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i m.in. zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku. W piątek w TSUE odbyło się wysłuchanie stron, podczas którego Polska i Komisja Europejska przedstawiały swoje argumenty w kwestii tzw. środków tymczasowych. Po tej rozprawie TSUE wyda ostateczną decyzję co do tzw. środków tymczasowych. Będzie ona obowiązywać do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie skargi Komisji Europejskiej na ustawę o SN.

- Część prawników twierdzi, że w tym przypadku nie trzeba żadnych dodatkowych regulacji, a sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia wracają automatycznie na mocy orzeczenia TSUE. Inna część prawników uważa, że powinny być rozwiązania nasze, krajowe, aby umożliwić realizację tych

W najbliższy poniedziałek mija termin powiadomienia KE o działaniach podjętych w celu pełnego zastosowania się do październikowej wstępnej decyzji TSUE.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Rozmawiał Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24/PAP

----------------------

Data emisji: 17.11.2018

REKLAMA

Godzina emisji: 14.37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej