more_horiz

Dr Artur Bartoszewicz o unijnym budżecie: brexit spowodował zmiany w jego podziale

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 20:56
- Zmiany takie jak brexit spowodowały, że trzeba było w Unii Europejskiej inaczej podzielić pieniądze, zmieniły się preferencje wobec priorytetów – mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz.
Audio
  • Dr Artur Bartoszewicz o unijnym budżecie ("Orzeł czy reszka")
European Parliament
European ParliamentFoto: Wikimedia Commons, Diliff

Parlament Europejski poparł unijny budżet na 2020 roku. Europosłom w toku negocjacji z Radą Unii Europejskiej udało się zwiększyć w nim fundusze na ochronę klimatu, badania, inwestycje w infrastrukturę oraz pomoc dla ludzi młodych.

"Zmiany priorytetów"

- Zmiany takie jak brexit spowodowały, że trzeba było w Unii Europejskiej inaczej podzielić pieniądze, zmieniły się preferencje wobec priorytetów – mówił ekspert. Przypomniał, że 21 proc. budżetu zostanie przeznaczone na działania związane ze zmianami klimatu.

UNia Europejska - Bruksela1200.jpg
Eksperci: Europejska pomoc wraca z Polski do bogatszych państw "Starej Unii"

- Przegapiliśmy jednak lata 2013/2014/2015 bo w tym okresie trwały prace w parlamencie europejskim i komisji europejskiej na temat tego jak spojrzeć na nową perspektywę po roku 2021 - zauważył gość PR24.

"Polityka spójności nieskuteczna"

Przypomniał, że wtedy odbyły się dwa duże zespoły w których ramach wypracowano dwa niebezpieczne dla Polski raporty, które na politykę spójności patrzą nieprzychylnie bo państwa które pracowały nad tymi dokumentami są w większości płatnikami netto.

- Z tych raportów wynikało, że polityka spójności jest nieskuteczna, a to spowodowało że trudno było Polsce później walczyć o to, że jest inaczej - dodał dr Artur Bartoszewicz. 

 

******

Audycja: "Orzeł czy reszka"
Prowadzący: Józef Orzeł
Gość: dr Artur Bartoszewicz (ekspert od spraw europejskich)
Data emisji: 07.01.2020
Godzina emisji: 20.13


PR24/jj 

Zobacz także

Zobacz także