Nisztor pyta. Afera VAT największą w III RP?

2018-12-20, 21:47

Nisztor pyta. Afera VAT największą w III RP?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Billion Photos/Shutterstock.com

Skala wyłudzeń w aferze VAT była ogromna. Ostrożne szacunki mówią o kwocie od 3,5 do 4 mld złotych rocznie. Na ten temat w Polskim Radiu 24 rozmawiali: dziennikarz śledczy Wojciech Surmacz, Piotr Palutkiewicz (Instytut Gospodarczy i Konsumencki Instigos) i audytor śledczy Wojciech Dudziński.

Posłuchaj

20.12.18 Czy afera VAT jest największą w III RP?
+
Dodaj do playlisty

- Wszystko wskazuje na to, że mogła to być największa afera III RP, jeśli spojrzymy na szacunkowe dane, które pojawiają się w jej kontekście. Są takie szacunki, które mówią o kwotach wyprowadzanych w skali roku na poziomie 3,5 – 4 miliardów złotych, ale to są bardzo ostrożne szacunki. Pamiętam raport, który mówił nawet o kwotach od 10 do 15 miliardów złotych. Ale w nim zostały uwzględnione, poza nadużyciami VAT-owskimi, również te związane z podatkiem CIT – pokreślił Wojciech Surmacz.

Z kolei Wojciech Dudziński zaznaczył, że afera VAT jest dość skomplikowana i składa się na nią działalność wielu przestępców. - To nie są proste sprawy. Jest bardzo wiele nadużyć, są w różnych miejscach. Nie jest tak, że była jedna grupa przestępcza kierowana przez jednego szefa. To było robione przez wiele osób i przez wiele grup. Tak naprawdę jedyną metodą, żeby to wykrywać, jest wprowadzenie systemów informatycznych, analiza danych. Trzeba mieć stworzony system, żeby wyłapywać nieprawidłowości. Były takie możliwości, ale trudno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wtedy nie stworzono odpowiedniego systemu – powiedział.

Piotr Palutkiewicz przypomniał, że uwagi dotyczące nieprawidłowości płynęły od samych przedsiębiorców. - Szczególnie w branży stalowej. Biznes alarmował, że nawet 50 procent sprzedaży to był czarny rynek, czyli nieuczciwa, fikcyjna sprzedaż. Podobny fakt miał miejsce w branży paliwowej.  Skalę wyłudzeń pokazuje fakt, że po wprowadzeniu pakietu paliwowego okazało się, że w Polsce o 30 procent wzrosła sprzedaż paliw płynnych. A zatem szacunki były nawet o połowę mniejsze od realnej szarej strefy, która pokazała się dopiero po wprowadzeniu pakietu paliwowego – zaznaczył Piotr Palutkiewicz.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/bartos

-----------------------

Data emisji: 20.12.2018

Godzina emisji: 20.06

Polecane

Wróć do strony głównej