"Nisztor pyta". Czy tzw. ustawa antylichwiarska spowoduje koniec firm pożyczkowych?

- Wiele wskazuje na to, że tzw. ustawa antylichwiarska doprowadzi do likwidacji firm pożyczkowych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu "Vistula". Gościem audycji był również Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

2019-07-04, 21:33

"Nisztor pyta". Czy tzw. ustawa antylichwiarska spowoduje koniec firm pożyczkowych?
Po okresie zastoju rośnie zainteresowanie pożyczkami w instytucjach finansowych.Foto: fotogut/shutterstock.com

Posłuchaj

04.07.19 "Nisztor pyta". Eksperci o tzw. ustawie antylichwiarskiej
+
Dodaj do playlisty

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej, zakładający karę więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat za żądanie dodatkowo dwukrotnie wyższych niż maksymalne kosztów wynikających z umowy pożyczki. Ustawa określa też maksymalne odsetki i koszty tzw. chwilówek oraz rat, zakazuje stosowania zastawu na mieszkaniach za pożyczkę.

Powiązany Artykuł

shutterstock_pozyczka spotkanie 1200.jpg
Czy działanie firm pożyczkowych wymaga uregulowania?

- Tzw. ustawa antylichwiarska może wywołać efekt domina. W firmach pożyczkowych pracują tysiące ludzi, którzy mogą stracić swoje zatrudnienie - podkreślił dr Marian Szołucha. Ekspert zauważył również, że firmy pożyczkowe mają wyemitowanych bardzo dużo obligacji korporacyjnych. - Ostatnie dane opublikowane za 2016 r. mówią, że w tamtym okresie firmy pożyczkowe wyemitowały obligacje warte 540 milionów złotych, które zostały nabyte przez instytucje i osoby fizyczne - dodał.

Piotr Palutkiewicz stwierdził zaś, że tzw. ustawa antylichwiarska przyniesie skutki zupełnie odwrotne od zamierzonych. - Procedowanie ustawy było wręcz kuriozalne. KNF i NBP już w konsultacjach społecznych opowiedziały się krytycznie wobec zmniejszenia limitów pozaodsetkowych do 45 proc. - komentował przedstawiciel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMA

Oprócz tego niedopuszczalne będzie żądanie przenoszenia własności nieruchomości na zabezpieczenie zaciągniętych zobowiązań. Wyeliminowana też zostanie możliwość prowadzenia egzekucji komorniczej z mieszkania, jeżeli wysokość zadłużenia nie przekracza 5 proc. wartości domu lub lokalu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Piotr Nisztor. 

REKLAMA

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 04.07.2019

Godzina emisji: 20.06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej