more_horiz

7x24. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 11:30
Minął prawie tydzień od wyborów do Parlamentu Europejskiego, ale ich wyniki nadal budzą gorące dyskusje wśród publicystów i polityków. Co przesądziło o tak wysokiej przewadze Prawa i Sprawiedliwości nad Koalicją Europejską? Z czego wynikała tak duża frekwencja wyborcza? Na te pytania w Polskim Radiu 24 próbowali odpowiedzieć przedstawiciele największych polskich ugrupowań politycznych.
Audio
  • 02.06.19 "7x24". Politycy o wynikach wyborów do Parlamentu Europejskiego
Politycy w audycji 7x24
Politycy w audycji "7x24"Foto: PR24

W wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22 mandaty, a Wiosna Roberta Biedronia - 3 mandaty. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego. Średnia frekwencja dla całego kraju wyniosła 45,61 proc.

Czytaj więcej
Pixabay Parlament Europejski 1200.jpg
PiS zdecydowanie pokonał KE w wyborach europejskich. Komentarze politologów

- Wygraliśmy eurowybory, ponieważ mieliśmy sprawne przywództwo Jarosława Kaczyńskiego. Prawo i Sprawiedliwość było bardzo aktywne w kampanii, a nasi działacze byli obecni praktycznie wszędzie. Sam odwiedziłem kilkadziesiąt gmin - powiedział Witold Waszczykowski. Nowo wybrany europoseł podkreślił również, że partia rządząca pokazała wiarygodny program, którego nie musiała się wstydzić. - Wiele z naszych wcześniejszych propozycji zostało zrealizowanych w ostatnich trzech latach. Wyborcy to docenili - dodał.

Joanna Augustynowska zaznaczyła zaś, że Koalicja Europejska przegrała z PiS, ale jej ugrupowanie ma szacunek do wyborców i respektuje ich decyzje. - Trzeba jednak teraz odrobić lekcję. Nie poddajemy się, bo kolejne wybory przed nami - komentowała. Posłanka PO odniosła się także do pogłosek, które wskazują, że PSL w jesiennych wyborach parlamentarnych nie będzie chciało startować w formule koalicyjnej. - Będę jednak namawiać Władysława Kosiniaka-Kamysza, żeby się zastanowił, czy rozdrobnieniem nie odbieramy sobie wyborczych szans. Na pewno będziemy więc jeszcze rozmawiać o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych - mówiła.

- Wynik Kukiz'15 w eurowyborach nas nie satysfakcjonuje. Mamy jednak świadomość jak nierówną walkę stoczyliśmy. Nie wystarczy mieć postulaty i cele. Trzeba mieć również kanały do przedstawiania swoich propozycji - stwierdziła Agnieszka Ścigaj. Gość PR24 oceniła też, że "scena polityczna w Polsce jest dosyć mocno spolaryzowana, a cała komunikacja społeczna idzie w przekaz podprogowy, który pokazuje, iż wyborcy mają wybór tylko między dwoma głównymi obozami". - Ludzie widzą mankamenty PiS, ale pamiętają jaka było za PO - zauważył posłanka Kukiz'15.

Czytaj więcej
wybory free wybory polska free 1200.jpg
Politycy: przeszliśmy z jednej kampanii wyborczej w drugą

Andrzej Szejna podkreślił, że powiodła się euro wyborcza strategia Koalicji Europejskiej, która polegała na umieszczeniu silnych nazwisk na listach. - Utrzymaliśmy stan posiadania sprzed 5 lat. Mamy pięciu eurodeputowanych, a mogło być i sześciu. Z tej perspektywy powiodła się również strategia SLD - powiedział polityk. Dodał on również, że Koalicja Europejska "była wspólnotą pewnych wartość w walce o pozycję Polski w Unii Europejskiej". - PiS tymczasem w kampanii zastosowało skuteczną metodę ucieczki od tematów europejskich - ocenił gość programu.

- Wybory do Parlamentu Europejskiego były zwycięstwem demokracji. Frekwencja pokazała, że ludzie chcą głosować i brać w sprawy w swoje ręce. Społeczeństwo dostrzega po ACTA2 i dyrektywie transportowej, że sprawy w Unii Europejskiej mogą dotyczyć zwykłego człowieka - mówił Zbigniew Gryglas. Poseł "Porozumienia" stwierdził również, że Zjednoczona Prawica chciała rozmawiać o sprawach Europy, ale Koalicja Europejska przestawiła kampanię na tory dyskusji światopoglądowej. - Zaczęło się to od słynnej warszawskiej deklaracji LGBT Rafała Trzaskowskiego - przypomniał polityk.

Czytaj więcej
Antoni Macierewicz 1200.JPG
Antoni Macierewicz: naszym celem jest dogonienie krajów Europy Zachodniej

Więcej tematów w całej audycji.

Gospodarzem programu była Katarzyna Gójska.

Polskie Radio 24/jp

----------------------------

Data emisji: 02.06.2019

Godzina emisji: 9.06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem