X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pokazywać emocje, które rodzą się przed obiektywem". Artur Pawłowski o cyklu "Polscy Cyganie"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 09:45
- Te sytuacje nie mogą już się powtórzyć, mamy inny świat, ludzie inaczej się ubierają. Musimy fotografować to, co jest, ale można szukać siły w obrazie. Starać się pokazywać emocje, które rodzą się przed obiektywem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 fotograf Artur Pawłowski, autor m.in. czarno-białych zdjęć przedstawiających sceny z życia polskich Cyganów.
Z cyklu Polscy Cyganie
Z cyklu "Polscy Cyganie"Foto: Artur Pawłowski

Cykl "Polscy Cyganie" powstał w 1993 roku. - Wysłano mnie do Puszczy Knyszyńskiej, żeby sfotografować warsztaty cygańskie. Porwało mnie tam wszystko: muzyka i strona wizualna. Nie wróciłem do pracy przez tydzień. Wiedziałem, że musiałem tam zostać. Gdybym wyjechał, to zniknęłyby również towarzyszące mi emocje. Straciłbym szansę na niecodzienne zdjęcia. Wiedziałem, że potrafię je zrobić. Już pierwszy dzień zaowocował co najmniej jedną świetną fotografią - powiedział Artur Pawłowski. 

monika_krzyszkowska1200.jpg
Monika Krzyszkowska: fotografia to spotkanie z drugim człowiekiem

Emocje przed obiektywem

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że w pamięci miał wstrząsające fotografie Josefa Koudelki z jego wczesnych lat. - Chciałem spróbować wyprodukować tak samo mocne obrazy. Myślę, że trochę się udało, ale Josef jest niedościgniony. Te sytuacje nie mogą już się powtórzyć, mamy inny świat, ludzie inaczej się ubierają. Musimy fotografować to, co jest, ale można szukać siły w obrazie. Starać się pokazywać emocje, które rodzą się przed obiektywem - tłumaczył fotograf. 

Jak kot

Artur Pawłowski podkreślił, że starał się zachowywać jak kot, być niewidocznym, nie ingerować i nie wtrącać się w rozmowy. - Przemykałem jak jakiś wariat, szukając światła, zmieniając ciągle miejsce. Nie spotkałem się nigdy z agresją, oficjalnym zdziwieniem. Nawet na cmentarzu, gdzie nie znałem nikogo, nie było żadnych pytań. Oczywiście Cyganie poczęstowali mnie wódką i kiełbasą, potraktowali jak swojego. Jeśli nie zachowujesz się jak cham, to wszystko pójdzie dobrze - podkreślił. 


Posłuchaj
21:45 PR24_MPLS 2020_09_15-22-06-14.mp3 Artur Pawłowski gościem Igi Niewiadomskiej (Głębia ostrości)

 

Artur Pawłowski jest również laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej '92 i '93 w kategoriach "Ludzie" i "Życie codzienne". Przez lata pracował jako fotoreporter w "Życiu Warszawy", "Spotkaniach" i w tygodniku "Wprost". 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Artur Pawłowski

Data emisji: 15.09.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jindřich Štreit: ważny jest dla mnie człowiek, jego problemy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 09:01
- Zależy mi, aby moje fotografie były uniwersalne, tak jak życie ludzi. Obojętnie czy w Japonii, czy w Czechach, człowiek, idąc do pracy czy do kościoła, myśli o tych samych sprawach. Zależy mi na uniwersalności przekazu - mówił w rozmowie z Igą Niewiadomską Jindřich Štreit, fotograf i wykładowca.
rozwiń zwiń