X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zaczęło się od Druha". Antoni Florczak o swoim Muzeum Fotografii

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 22:29
- Muzea są dla mnie jedną z najwyższych form kolekcjonerstwa - są rzeczywiste, można obcować z eksponatem, z aparatami, zdjęciami, pokazami multimedialnymi - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Florczak, fotograf, założyciel i dyrektor jedynego prywatnego muzeum fotografii w Polsce. - Muzea, które tworzą się obecnie, bez eksponatów, to bardziej galerie, niż muzea - wskazał. 
Wnętrze jednej z sal muzealnych, Muzeum Fotografii Janów Lubelski
Wnętrze jednej z sal muzealnych, Muzeum Fotografii Janów LubelskiFoto: Antoni Florczak

Wystawa 1200.jpg
Wystawa "Janusz Tarabuła. Fotografia jako medium". Kurator: czas jako metafizyka

Historia jedynego w Polsce prywatnego muzeum fotografii zaczęła się, gdy z okazji I Komunii Świętej Antoni Florczak dostał w prezencie aparat fotograficzny Druh. - Miałem szczęście, bo w mojej szkole w Zduńskiej Woli był nauczyciel, który prowadził kółko fotograficzne i nas, młodych chłopaków, zachęcił do wspaniałej przygody z fotografią. Na początku była ciemnia w szkole, potem w domu, w łazience... Dalej: szkoła średnia, studia, byłem trochę fotografem uczelnianym. Ta fotografia krążyła wokół mnie - wspominał gość Polskiego Radia 24. 

Posłuchaj
22:38 PR24_mp3 2021_03_23-22-06-19.mp3 Antoni Florczak o swoim muzeum fotografii - jedynym prywatnym muzeum fotografii w Polsce ("Głębia ostrości"/ PR24)

"Najwyższa forma kolekcjonerstwa"

Rozmówca Igi Niewiadomskiej opowiadał, że przełom nastąpił w 1986 roku. - Założyłem zakład fotograficzny, pierwszy zakład fotograficzny obok Janowa Lubelskiego - wskazał. W międzyczasie, do pasji fotograficznej doszła pasja kolekcjonerska, "zbieranie aparatów, starych zdjęć". - Tak to przerodziło się w pasję muzealną - wspominał. 

Czytaj także:

Antoni Florczak podkreślił, że kluczową rolę w powstaniu jego muzeum odegrała jego żona, której zaczęły przeszkadzać pudła ze zgromadzonym sprzętem i fotografiami. - W 2014 roku postanowiłem, za zgodą i z pomocą kolegi założyć muzeum fotografii i tak to trwa do dzisiaj - opowiadał.

- Dla mnie muzeum jest jedną z najwyższych form kolekcjonerstwa. Te, które tworzą się obecnie - bez eksponatów - to bardziej galerie niż muzea. Muzea są rzeczywiste, można obcować z eksponatem, z aparatami, zdjęciami, pokazami multimedialnymi - podkreślał Antoni Florczak.

Blisko tysiąc aparatów

Placówka posiada w kolekcji blisko tysiąc aparatów fotograficznych, setki zdjęć od najstarszych dagerotypów, obiektywy, albumy fotograficzne, negatywy, studio fotograficzne, ciemnię oraz bibliotekę. To również sala im. Profesora Władysława Bogackiego - znanego fotografa, przedstawiciela polskiej szkoły piktorializmu okresu międzywojennego, fotoplastikon z 1920 roku z setkami zdjęć z Krakowa, Zakopanego oraz okolic Tatr. Część eksponatów można zobaczyć na Facebooku Muzeum, albo na jego stronie internetowej. 

***

Audycja: "Głębia ostrości"

ProwadzącyIga Niewiadomska

GośćAntoni Florczak (fotograf, właściciel Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim)

Data emisji: 23.03.2021

Godzina emisji: 22.06


mbl

Czytaj także

Polish Women Photographers. Uwierzyć w kobiecą fotografię

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 23:00
- Nie chcemy powiększać przepaści między fotografami a fotografkami. Natomiast bardzo chcemy zwracać uwagę na to, że kobiety istnieją w tym środowisku i to dość aktywnie. A często się zdarza, że niestety są pomijane. Zwróćmy uwagę na wiele festiwali, nie tylko w Polsce. Często wśród jury mamy jedną fotografkę albo w ogóle. Czasami kobieta nie ma w sobie tyle wiary w siebie, żeby upomnieć się o swoje miejsce - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Wakuluk, autorka projektu Polish Women Photographers. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Widzi mi się trip". Pierwsza polska kobieca ekipa w "Mongol Rally"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 23:00
- Jesteśmy pierwszą kobiecą drużyną z Polski, która wzięła udział w rajdzie i ukończyła go. Wrażeń było bardzo dużo. Zaskoczenie towarzyszyło nam na każdym kroku, ponieważ wjeżdżałyśmy w inne kultury, w inne szerokości geograficzne, w inne krajobrazy - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Magdalena Gorlas. Gościem audycji była również Karolina Jonderko.
rozwiń zwiń