more_horiz

Iwona Germanek: najważniejsza jest radość z fotografowania

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 09:17
- Sukces jest zastrzykiem energii, ale nie jest celem samym w sobie. Raz jest się na górze, a czasami spada się w dół, życie toczy się dalej. Najważniejszą dla mnie rzeczą jest radość z fotografowania - mówiła w Polskim Radiu 24 Iwona Germanek, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwentka Fotoedukacji w Katowicach oraz Wrocławskiej Szkoły Fotograficznej AFA.
Z cyklu Moje życie - Twoja krew, 2021
Z cyklu "Moje życie - Twoja krew”, 2021Foto: Iwona Germanek

Artystka używa w swojej pracy technik dawnych (cyjanotypii), nie stroni od włączania do cykli fotograficznych swoich rodzinnych historii i zdjęć z domowych albumów. Tak jest w przypadku "Zielnika" czy "Nitki niepamiętania". 


dziworski.jpg
"W fotografii nie ma reguł". Bogdan Dziworski o swojej relacji z aparatem

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczyła, że historie, które opowiada, są uniwersalne, nie stanowią tylko jej własności. - Ważne jest przekazywanie pamięci, która z czasem przecież zanika. Ważne są opowiadania i ciągłość, to umacnia nasze poczucie tożsamości. W mojej rodzinie tego zabrakło w pewnym momencie. Nie próbuję tego oceniać i krytykować. Coś się stało, że nitka została przerwana. Wychwyciłam to podczas przeszukiwania starych albumów rodzinnych. W ten sposób rozpoczął się mój cykl "Nitki niepamiętania", nad którym pracowałam około czterech lat - powiedziała fotograficzka

Germanek czerpie również inspiracje z przyrody, przy czym ogromne znaczenie ma światło. Wykorzystała starą technikę cyjanotypii i połączyła ją z woskiem. - Mam nadzieję, że zdjęcia same mówią za siebie. Każdy z nas ma jednak inną wrażliwość i będzie inaczej odbierał fotografię. Nie do każdego to trafi, ale nie to było moim celem. Tworzę pewien świat, do którego zapraszam ludzi. Można tam wejść i się rozgościć. Jest to chyba na tyle zrozumiałe, że każdy odczyta to, o czym te zdjęcia opowiadają - tłumaczyła Germanek.

Posłuchaj
23:26 PR24 2021_11_02-22-06-28.mp3 Iwona Germanek o sztuce fotografii (Głębia ostrości) 

W tym roku Iwona Germanek wygrała Foto Open podczas FotoArtFestival w Bielsku-Białej.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Iwona Germanek

Data emisji: 2.11.2021

Godzina emisji: 22.05

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem