more_horiz

Rok 2021 w fotografii. Wspomnienie o Andrzeju Różyckim

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 11:45
- Tworzył bardzo ciekawe kolaże, surrealistyczne wizje łączące różne motywy religijne - mówiła w Polskim Radiu 24 Weronika Kobylińska z Łódzkiej Szkoły Filmowej. 12 grudnia 2021 roku zmarł fotograf, filmowiec i teoretyk fotografii Andrzej Różycki, który był związany z grupą artystyczną Zero-61 i Warsztatem Formy Filmowej.
Audio
  • Dr Weronika Kobylińska podsumowuje rok 2021 w fotografii (Głębia ostrości)
W 2009 roku Andrzej Różycki został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis
W 2009 roku Andrzej Różycki został odznaczony srebrnym medalem "Gloria Artis"Foto: PAP/Wojciech Pacewicz
Andrzej Różycki ukończył wydział reżyserii w łódzkiej Szkole Filmowej. Współpracował z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, gdzie zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych, głównie o tematyce etnograficzno-antropologicznej. Był twórcą i wykładowcą o niezwykle bogatym dorobku zawodowym. Od lat 60. do końca 90. działał w łódzkim środowisku progresywno-awangardowym. Zaangażowany był m.in.: w działania Warsztatu Formy Filmowej (lata v1970-1977) działającego w PWSFTviT w Łodzi. Miał swój udział w kształtowaniu grupy Łódź Kaliska. 
pap_19811216_00Y 1200.jpg
Fotografował pacyfikację "Wujka". "Ojciec kazał mi zniszczyć zdjęcia, nie posłuchałem"

- Niezaprzeczalnie był to rok pełen zaskoczeń i zwrotów akcji. Był bardzo intensywny. Obfitował w wiele owoców, ale niektóre były gorzkie. Odszedł m.in. wspaniały fotograf i wyjątkowy artysta Andrzej Różycki. Tworzył bardzo ciekawe kolaże, surrealistyczne wizje łączące różne motywy religijne - mówiła Weronika Kobylińska

Najważniejszym monograficznym podsumowaniem jego twórczości była wystawa z 2004 roku "Andrzej Różycki. Chodzę swoimi drogami" w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Rok później w łódzkiej Galerii FF zaprezentował prace na wystawie "Fotografia nostalgiczna". Późniejszą twórczość określał mianem fotografii sakralnej. Od czasu wystawy obiektów fotograficznych "W hołdzie śp. fotografii analogowej" w warszawskiej galerii Art New Media nazywał siebie fotozofem. W listopadzie 2009 roku został odznaczony srebrnym medalem "Gloria Artis". 

Posłuchaj
23:46 PR24 2022_01_04-22-05-49.mp3 Dr Weronika Kobylińska podsumowuje rok 2021 w fotografii (Głębia ostrości) 

W audycji również omówienie wystaw Tadeusza Rolke w Muzeum Literatury oraz Katarzyny Navarry "Maski" w Kielcach i Jędrzeja Nowickiego "Blizny" w Poznaniu, przypomnienie nagrodzonej World Press Photo za projekt "Reborn" Karoliny Jonderko oraz Marty Przybyło, która przygotowała intymny fotoalbum "Zrosty".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Weronika Kobylińska

Data emisji: 4.01.2022

Godz. emisji: 22.06

PR24
Zobacz więcej na temat: foto fotografia zdjęcia

Zobacz także

Zobacz także