more_horiz

"Udało się pokazać emocje". Prezydencki fotograf o zdjęciach z wizyty w Kijowie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 10:48
- Bałem się, że nie uda mi się zrobić kroku do przodu, by zrobić to idealne zdjęcie, ale wszystko zagrało - i kompozycyjnie, i z emocjami. Jestem zadowolony, że udało się dobrze udokumentować tę sytuację. Przypuszczam, że to jedno z ważniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Szymczuk, oficjalny fotograf prezydenta Andrzeja Dudy, o dokumentowaniu kwietniowej podróży Andrzeja Dudy do Kijowa.
Jakub Szymczuk towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas pierwszej od czasu rosyjskiej inwazji wizyty na Ukrainie
Jakub Szymczuk towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas pierwszej od czasu rosyjskiej inwazji wizyty na UkrainieFoto: Jakub Szymczuk/ KPRP

Gościem "Głębi ostrości" był Jakub Szymczuk, prezydencki fotograf, laureat Grand Press Photo z 2014 roku za zdjęcia z ukraińskiego Majdanu i nagrody Zdjęcie Dekady za fotoreportaż z "Czarnego Czwartku” w Kijowie. W kwietniu 2022 roku, jako oficjalny fotograf Kancelarii Prezydenta, był z Andrzejem Dudą na Ukrainie podczas pierwszej od wybuchu rosyjskiej wojny wizyty głowy państwa polskiego w Kijowie i Borodziance.

Świadomość wagi chwili

- Wydaje mi się, że to była jedna z ważniejszych wizyt we współczesnej historii Polski. Był to też dla mnie duży zaszczyt i odpowiedzialność, że mogłem to fotografować i mogłem to pokazać, już nie tylko zainteresowanym w Polsce odbiorcom, ale na całym świecie, bo te zdjęcia były szeroko komentowane - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Szymczuk.

- Miałem dużą świadomość ciężaru, jaki na mnie spoczywał. Jeśli jestem gdzieś jako dziennikarz, to czuję odpowiedzialność przed sobą, przed redakcją i zawsze coś można zrobić. A tu - wiedziałem dokładnie, jakie są cele i co muszę sfotografować. Mimo że może się wydawać, że to kolejne spotkanie i kolejny uścisk dłoni, wiedziałem, że to bardzo ważny uścisk dłoni i że muszę go dobrze sfotografować. Udało się to zrobić, ale nie było to proste - dodał gość Polskiego Radia 24.

Relacje międzynarodowe ukazane na zdjęciach

- Byłem świadomy, że wszystkie te zdjęcia są bardzo ważne, ale najważniejsze są te związane z bezpośrednim spotkaniem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, zwłaszcza że (...) to było pierwsze spotkanie od wybuchu wojny (...) pierwsze spotkanie na żywo po tym trudnym dla Ukrainy czasie. Było bardzo serdeczne, pełne pozytywnych emocji. To było dla mnie bardzo ważne, żeby to pokazać - powiedział prezydencki fotograf. 

- Nie chodzi o to, by zrobić zdjęcie, które jest "sztuką", tylko trzeba wykonać porządną, dokumentalną fotografię, którą w dodatku udało się zamknąć w ciekawej kompozycji, pokazać emocje, które tam były - dodał. Przyznał, że trzęsła mu się ręka, bo jechał do Kijowa w czasie trwającej wojny na Ukrainie, znając doniesienia medialne o próbach zamachu na życie prezydenta Ukrainy, ze wzmocnioną ochroną.

Zagrały kompozycja i emocje

- Bałem się, że nie uda mi się zrobić kroku do przodu, by zrobić to idealne zdjęcie, ale wszystko zagrało - i kompozycyjnie, i z emocjami. Jestem zadowolony, że udało się dobrze udokumentować tę sytuację - podkreślił Jakub Szymczuk.

Zwrócił uwagę, że udało mu się na zdjęciach uchwycić relacje między Polską a Ukrainą, które są bardzo bliskie. - Pokazywanie ich w ten sposób jest, mam wrażenie, bardzo ważne - ocenił.

Posłuchaj
20:58 Jakub-Szymczuk--PR24_mp3 2022_05_24-22-07-02.mp3 Jakub Szymczuk o dokumentowaniu kwietniowej wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie ("Głębia ostrości"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: Głębia ostrości

Prowadzący: Iga Niewiadomska

Gość: Jakub Szymczuk (oficjalny fotograf prezydenta RP Andrzeja Dudy)

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 22.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także