more_horiz
Wiadomości

Solidarnościowa wizyta w Kijowie. Prezydenci Polski i krajów bałtyckich spotkali się z Zełenskim

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 18:19
Prezydent Andrzej Duda oraz prezydenci Litwy Gitanas Nauseda, Łotwy Egils Levits i Estonii Alar Karis spotkali się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wcześniej przywódcy odwiedzili podkijowską Borodziankę, gdzie rosyjskie wojska dopuszczały się zbrodni na cywilach.
Prezydent Andrzej Duda oraz prezydenci krajów bałtyckich spotkali się z Wołodymyrem Zełenskim
Prezydent Andrzej Duda oraz prezydenci krajów bałtyckich spotkali się z Wołodymyrem ZełenskimFoto: PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Kancelaria Prezydenta opublikowała zdjęcie prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, na zdjęciu widoczni są również prezydenci państw bałtyckich. Wcześniej, jak informował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, prezydenci Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii odwiedzili położoną opodal Kijowa Borodziankę, która stała się miejscem zbrodni wojsk rosyjskich na ukraińskiej ludności cywilnej.

Pierwsza wizyta prezydentów

Wizyta prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie jest pierwszą wizytą głów państw w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej agresji. Prezydenci Duda i Nauseda ostatni raz widzieli się z Zełenskim w Kijowie w przededniu wojny.

W połowie marca do Kijowa udali się premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Po spotkaniu Kaczyński powiedział, że na Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna, przygotowana przez NATO i może inne organizacje.

W ubiegłym tygodniu wizytę w Kijowie złożyli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef dyplomacji UE Josep Borrell. Politycy ci udali się także do znajdującej się ok. 20 km od Kijowa Buczy, gdzie wojska rosyjskie dopuściły się zbrodni wojennych na cywilnej ludności miasta. W wizycie uczestniczył także premier Słowacji Eduard Heger. Również w ubiegłym tygodniu Kijów odwiedził premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Posłuchaj
00:54 11686074_1.mp3 Prezydenci Polski i krajów bałtyckich z wizytą w Kijowie. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także