more_horiz

Fotografował pacyfikację "Wujka". "Ojciec kazał mi zniszczyć zdjęcia, nie posłuchałem"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 10:20
- Pamiętam reakcję kolegi, u którego wywoływałem te zdjęcia. Mówił do mnie: "Marek coś ty zrobił! Nie przyznawaj się, że to było u mnie wywołane". Mój ojciec zareagował podobnie. Kazał mi zniszczyć fotografie. Nie posłuchałem go. Wtedy zdałem sobie sprawę z wagi tego, co widziałem i wagi tych dokumentów - podkreślił w Polskim Radiu 24 fotograf Marek Janicki. 
Katowice 16 grudnia 1981. Pacyfikacja Kopalni Węgla Kamiennego Wujek
Katowice 16 grudnia 1981. Pacyfikacja Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" Foto: PAP/Marek Janicki

16 grudnia 1981 roku zrobił zdjęcia podczas pacyfikacji kopalni "Wujek". Marek Janicki był wtedy uczniem Technikum Elektronicznego w Katowicach Piotrowicach. Miał 18 lat. Fotografie pokazują akcję pacyfikacji, zomowców w hełmach z pałkami, rannych górników, czołgi na ulicach miasta. Przez około 30 lat zdjęcia funkcjonowały jako anonimowe. Dziś można je oglądać na wystawach w Lublinie i Katowicach, a historyczne negatywy zakupiło Muzeum Fotografii w Krakowie.

- Ile razy przeglądam zdjęcia z pacyfikacji kopalni, to chwile, wrażenia, które wyniosłem z tamtego czasu, wracają - podkreślił Marek Janicki. 

Jak zaznaczył, 16 grudnia "odebrał swój piękny, radziecki aparat z serwisu na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach". - Wracałem autobusem. Linia autobusowa biegła, można powiedzieć, wzdłuż kopalni. Autobus zatrzymała milicja. Wysiadłem z niego, znalazłem się w środku wydarzeń - relacjonował. 

"Ciężko było nie zrobić tych zdjęć"

Podkreślił, iż zaciekawiły go hałasy docierające z okolic kopalni. - Poszedłem w ich stronę i widziałem wszystko jak na dłoni. Byłem w środku wydarzeń, najpierw wśród mieszkańców, potem przed kopalnią, a później na jej terenie - powiedział fotograf. 

- Ponieważ miałem ze sobą aparat fotograficzny, ciężko było nie zrobić tych zdjęć. Byłem adeptem fotografii. Powstała kolekcja zdjęć, która przedstawia sytuację zastaną - to, co widziałem - dodał. 

Zwrócił również uwagę na to, że "tych zdjęć nie można było zrobić normalnie". - Trzeba było je zrobić z ukrycia. Bardzo często są one nieostre, niedoświetlone czy prześwietlone. Było też wtedy bardzo zimno. Na dodatek - co mnie bardzo razi - rozleciała mi się kaseta ze zdjęciami podczas jej wymiany - stąd takie doświetlenia perforacji. Poza tym nie miałem ze sobą teleobiektywu, a tylko jeden obiektyw 35 mm. Ale te zdjęcia są - zaznaczył.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:34 PR24 2021_12_28-22-05-55.mp3 Marek Janicki o swoich fotografiach przedstawiających stan wojenny (Głębia ostrości) 

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Marek Janicki (fotograf)

Data emisji: 28.12.2021

Godz. emisji: 22.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem