Zdzisław Beksiński pisał w roku 1958 o tym, że fotografia przeżywa kryzys. Wystawa "Pokaz zamknięty" była artystyczną odpowiedzią na tę diagnozę i wpłynęła w znaczący sposób na myślenie o roli fotografii w sztuce.
Beksiński, Lewczyński i Schlabs w latach 1957–1961 tworzyli nieformalne ugrupowanie artystyczne, którego celem było propagowanie własnej twórczości fotograficznej. Mimo zasadniczych różnic w sposobie postrzegania otaczającej rzeczywistości kierowała nimi wspólna idea oparta na chęci eksperymentowania.
Zdzisław Beksiński, zanim całkowicie poświęcił się malarstwu, stworzył wiele znaczących prac fotograficznych przepojonych atmosferą surrealizmu, wzmocnionego częstokroć sporą dozą ekspresji. Bronisław Schlabs odnalazł się w roli eksperymentatora poddającego tradycyjną fotografię niezwykłym metamorfozom. Z kolei Jerzy Lewczyński, jako jeden z niewielu fotografików na świecie, opracował własną koncepcję artystyczną, nazwaną przez niego samego "archeologią fotografii". Spośród całej trójki tylko on pozostał wierny fotografii do końca, stwierdzając w jednym z ostatnich wywiadów: "Zamieniłem życie na fotografię".
60 lat później, w roku 2019 Muzeum w Gliwicach zorganizowało ekspozycję oraz sympozjum naukowe przywołujące twórczość trzech artystów. Materiały badawcze z tego wydarzenia zostały opublikowane nakładem Muzeum w Gliwicach w Serii Czytelnia Sztuki pod redakcją dr. Krzysztofa Jureckiego.
Posłuchaj
23:48 PR24 2022_02_01-22-06-03.mp3 Dr Krzysztof Jurecki gościem Igi Niewiadomskiej (Głębia ostrości)
Wystawa stanowi prezentację fotograficznej twórczości artystów, którzy trwale odcisnęli piętno w historii polskiej fotografii, i jest punktem wyjścia zarówno dla pytań o ich późniejszą twórczość, jak i dla stawiania hipotez i diagnoz dotyczących związku między fotografią a sztukami plastycznymi. Składa się na nią blisko 80 fotografii.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Głębia ostrości"
Prowadząca: Iga Niewiadomska
Gość: dr Krzysztof Jurecki
Data emisji: 1.02.2022
Godzina emisji: 22.06
PR24