more_horiz

Fotografia czy antyfotografia? Beksiński, Lewczyński i Schlabs

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 09:20
"Pokaz zamknięty" to legendarna wystawa prac Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Lewczyńskiego i Bronisława Schlabsa, która odbyła się 20 czerwca 1959 roku w siedzibie Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Gościem Igi Niewiadomskiej w audycji "Głębia ostrości" był historyk sztuki dr Krzysztof Jurecki, który mówił o ich twórczości.
Audio
  • Dr Krzysztof Jurecki gościem Igi Niewiadomskiej (Głębia ostrości)
Fotografia czy antyfotografia? Materiały z sympozjum naukowego 18 i 19 czerwca 2019 roku, Muzeum w Gliwicach pod red. Krzysztofa Jureckiego
Fotografia czy antyfotografia? Materiały z sympozjum naukowego 18 i 19 czerwca 2019 roku, Muzeum w Gliwicach pod red. Krzysztofa JureckiegoFoto: mat. prasowe

Zdzisław Beksiński pisał w roku 1958 o tym, że fotografia przeżywa kryzys. Wystawa "Pokaz zamknięty" była artystyczną odpowiedzią na tę diagnozę i wpłynęła w znaczący sposób na myślenie o roli fotografii w sztuce.

Beksiński, Lewczyński i Schlabs w latach 1957–1961 tworzyli nieformalne ugrupowanie artystyczne, którego celem było propagowanie własnej twórczości fotograficznej. Mimo zasadniczych różnic w sposobie postrzegania otaczającej rzeczywistości kierowała nimi wspólna idea oparta na chęci eksperymentowania.

Zdzisław Beksiński, zanim całkowicie poświęcił się malarstwu, stworzył wiele znaczących prac fotograficznych przepojonych atmosferą surrealizmu, wzmocnionego częstokroć sporą dozą ekspresji. Bronisław Schlabs odnalazł się w roli eksperymentatora poddającego tradycyjną fotografię niezwykłym metamorfozom. Z kolei Jerzy Lewczyński, jako jeden z niewielu fotografików na świecie, opracował własną koncepcję artystyczną, nazwaną przez niego samego "archeologią fotografii". Spośród całej trójki tylko on pozostał wierny fotografii do końca, stwierdzając w jednym z ostatnich wywiadów: "Zamieniłem życie na fotografię".

60 lat później, w roku 2019 Muzeum w Gliwicach zorganizowało ekspozycję oraz sympozjum naukowe przywołujące twórczość trzech artystów. Materiały badawcze z tego wydarzenia zostały opublikowane nakładem Muzeum w Gliwicach w Serii Czytelnia Sztuki pod redakcją dr. Krzysztofa Jureckiego.

Posłuchaj

23:48 PR24 2022_02_01-22-06-03.mp3 Dr Krzysztof Jurecki gościem Igi Niewiadomskiej (Głębia ostrości)

Wystawa stanowi prezentację fotograficznej twórczości artystów, którzy trwale odcisnęli piętno w historii polskiej fotografii, i jest punktem wyjścia zarówno dla pytań o ich późniejszą twórczość, jak i dla stawiania hipotez i diagnoz dotyczących związku między fotografią a sztukami plastycznymi. Składa się na nią blisko 80 fotografii.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: dr Krzysztof Jurecki

Data emisji: 1.02.2022

Godzina emisji: 22.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem