more_horiz

Piątkowski: w Argentynie Senderowicz uznawany jest za ojca fotografii użytkowej

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 09:30
- Bolesław Senderowicz w Argentynie uznawany jest za ojca fotografii użytkowej, komercyjnej. Przecież jako jeden z pierwszych realizował sesje do reklamy prasowej, jako jeden z pierwszych zaczął robić zdjęcia mody - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Piątkowski, dziennikarz mieszkający w Argentynie. 
Modelka na tle Palacio Barolo, Argentyna 1958
Modelka na tle Palacio Barolo, Argentyna 1958Foto: Bolesław Senderowicz

Gościem Igi Niewiadomskiej w audycji "Głębia ostrości" był Jacek Piątkowski, dziennikarz mieszkający w Argentynie, który na antenie Polskiego Radia 24 mówił o fotografie Bolesławie Senderowiczu.

"Ojciec fotografii użytkowej"

- Obejrzenie albumu z jego pracami było tylko i wyłącznie początkiem mojej przygody, jeżeli chodzi o poznawanie twórczości Bolesława Senderowicza - zaznaczył na wstępie gość PR24. 

- Udało mi się nawiązać kontakt z Paulą, wnuczką fotografa. Jest ona malarką, uczy malować w Buenos Aires, wykłada również na jednym z uniwersytetów w tym mieście - mówił. 

- Można powiedzieć, że Paula praktycznie na nowo odkryła postać Bolesława Senderowicza dla Argentyńczyków, ponieważ w Argentynie często jest tak, że po śmierci artyści przepadają - w sensie pamięci o ich twórczości. Dzieje się tak, ponieważ jest tam kłopot z pielęgnacją swojego dziedzictwa kulturowego - powiedział dziennikarz. Dodał, że jednak "Paula, zachowując wszystkie proporcje, była osobą, która odnalazła się w roli i niczym odkrywca zdjęć Vivian Maier pokazała jego twórczość na nowo". - Poszła do domu rodzinnego, znalazła przez przypadek na strychu skrzynię z negatywami, zaczęła je przeglądać i dostrzegła niezwykłe bogactwo tego, co jej dziadek w latach 50. i 60. robił - tłumaczył Jacek Piątkowski. 

Podkreślił, że "dostrzegła ona niezwykłą wagę historyczną tego, co fotografował". - Bolesław Senderowicz w Argentynie uznawany jest za ojca fotografii użytkowej, komercyjnej. Przecież jako jeden z pierwszych realizował sesje zdjęciowe, jeżeli chodzi o reklamę prasową, jako jeden z pierwszych zaczął robić zdjęcia mody - mówił gość PR24. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
23:03 PR24_mp3 2022_10_04-22-06-22.mp3 Jacek Piątkowski: Bolesław Senderowicz w Argentynie uznawany jest za ojca fotografii użytkowej, komercyjnej (Głębia ostrości/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Głębia ostrości

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Jacek Piątkowski, dziennikarz mieszkający w Argentynie

Data emisji: 04.10.2022 

Godzina emisji: 22.06

nj/kor

Zobacz także

Zobacz także