more_horiz

"Skwer nieznanych przestrzeni". Attili Csörgő: nie pokazuję jednego fragmentu, ale całą przestrzeń

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 12:27
- Nie pokazuje tylko jednego fragmentu przestrzeni jak jest zazwyczaj na fotografii, ale całą przestrzeń. Pokazuje to jako mapę geograficzną na globusie, bo ona także pokazuje całą ziemię - powiedział w Polskim Radiu 24 artysta, Attili Csörgő. Gościem audycji "Głębia ostrości" była także Magda Kardasz, kurator wystaw.
Z fotograficznej serii Kartograficzne Projekcje I, 2022
Z fotograficznej serii "Kartograficzne Projekcje I", 2022Foto: Attila Csörgő

"Skwer nieznanych przestrzeni" to projekt węgierskiego artysty Attili Csörgő, od dziesięciu lat mieszkającego w Polsce. Wystawa prezentuje prace przygotowane z myślą o warszawskiej przestrzeni Miejsca Projektów Zachęty oraz wcześniejsze z cyklu "Kartograficznych projekcji". Twórczość Csörgő (fotografia, rzeźba, rysunek, instalacja) sytuuje się na pograniczu sztuki, nauki i techniki. Najnowsze projekty artysty skupiają się na sposobie odwzorowania przestrzeni na płaszczyźnie map i siatek geograficznych.

Eksperyment artystyczny

Magda Kardasz powiedziała, że zarówno w przypadku "Skweru nieznanych przestrzeni" jak i innych specjalnych projektów, nigdy nie wiadomo jaki efekt zostanie osiągnięty. - Zawsze jest element eksperymentu, kiedy zaprasza się artystę do zrobienia specjalnego projektu. Nawet sam artysta do końca czeka na ten efekt. W naszym przypadku wszystko oparte jest na wyliczeniach, aby ze wszystkich elementów powstał kwadrat - powiedziała.

- Jest to rodzaj labiryntu dla widza i być może nie trzeba do końcu rozumieć procesów matematycznych, które za tym stoją - dodała.

Attila Csörgő powiedział, że jego głównym celem jest przedstawienie "całości". - Nie pokazuje tylko jednego fragmentu przestrzeni jak jest zazwyczaj na fotografii, ale całą przestrzeń. Pokazuje to jako mapę geograficzną na globusie, bo ona także pokazuje całą ziemię - podkreślił.

- Wszystkie mapy mają jednak ogromne deformacje. Miałem problem z tym jak pokazać nieregularną formę, która będzie regularna - zdradził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:11 PR24_mp3 2022_11_22-22-06-34.mp3 Attili Csörgő i Magda Kardasz o "Skwerze nieznanych przestrzeni" (Głębia ostrości) 

***

Audycja: "Głębia ostrośći"

Prowadzący: Iga Niewiadomska

Goście: Magda Kardasz (kurator wystaw), Attila Csörgő (artysta)

Data emisji: 22.11.2022

Godzina emisji: 22.06

dz

Zobacz także

Zobacz także