more_horiz

Połowa polskich dzieci nie pojedzie na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 22:40
Ministerstwo Edukacji Narodowej podsumowało pierwszy miesiąc wakacji. Na zorganizowany wypoczynek zarówno w kraju, jak i za granicę wyjedzie lub już wyjechało w sumie prawie 1,2 mln uczniów. Jednak spora część dzieci pozostała w swoich domach o czym dyskutowali w audycji "Sami o sobie” w Polskim Radiu 24 Marek Figiela (Biuro Rzecznika Praw Dziecka), Przemysław Proszowski (KG ZHP), Jolanta Szklarska (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci) oraz Stefan Sawicki (Strefa Młodzieży Uniwersytet SWPS).
Audio
Połowa polskich dzieci nie pojedzie na wakacje
Połowa polskich dzieci nie pojedzie na wakacjeFoto: www.pixabay.com

Do 24 lipca br. w bazie wypoczynku prowadzonej przez MEN organizatorzy zarejestrowali ponad 26 tys. zgłoszeń. Jak wynika z nich, podczas wakacyjnych wyjazdów najwięcej dzieci przebywa w Warszawie. Najwięcej zgłoszeń wprowadzonych do bazy wypoczynku dotyczyło województw: mazowieckiego. Jak zauważyła Jolanta Szklarska spora grupa dzieci nie wyjechała w tym roku na wakacje. - Wypoczynek jest w dalszym ciągu dobrem deficytowym w Polsce. Szacuje się, że połowa dzieci korzysta z jakiejkolwiek formy wypoczynku kolonii, wczasów czy wyjazdów do rodziny. Wynika z tego, że 50 procent dzieci spędza wakacje w swoich domach. Do wyjazdów zagranicznych lub tańszych lotów mają dostęp rodziny zamieszkujące w dużych miastach i lepiej zarabiające. Natomiast 30 procent ludności w Polsce mieszka na terenach wiejskich i tam też są dzieci, które spędzają swoje wakacje w domach, często będąc narażonym na wypadki i niedopilnowanie przez rodziców. Dlatego tak ważne są stacjonarne akcje wypoczynkowe. Rodzice małych dzieci są bardzo zainteresowani tą formą wypoczynku. – dodała.

Marek Figiela podkreślił, że istnieje możliwość dofinansowania wyjazdu dziecka na kolonię, szczególnie z rodzin najuboższych. – Obozy czy kolonie trwają określoną ilość czasu, ale wakacje to dwa miesiące i w tym okresie pewien odcinek nie jest zagospodarowany. Rodzice realizują swoje obowiązki zawodowe, a co w tym czasie dzieje się z ich dziećmi. Jest też grupa dzieci, która w ogóle nigdzie nie wyjeżdża. Niektóre rodziny są pod opieką pomocy społecznej, a dla rodzin najskromniej zarabiających są dofinansowania do wypoczynku i wiem, że takie kolonie są organizowane. Nie dysponujemy jednak realnymi statystykami ile dzieci pozostało w domach i czy ich rodzice są świadomi tego, że mają możliwość skorzystać z pomocy, muszą tylko zatroszczyć się o swoje dzieci - wyjaśnił.

Statystyki alarmują, że spora grupa dzieci pozostających w swoich domach nie korzysta w tym czasie z aktywnego wypoczynku, a za najlepszą formę spędzania wolnego czasu uważa gry komputerowe. Druh Przemysław Proszowski mówił, że na obozach harcerskich dzieci odciąga się do wirtualnej rzeczywistości, na rzecz aktywnego wypoczynku. - Dziecku wyjeżdżającemu na obóz harcerski czasami odbiera się telefon komórkowy  i udostępniania go jedynie podczas przerw tak, by mogły skontaktować się z rodzicami. Ale bywa to bardzo trudne, porównywalne czasem do pewnego rodzaju survivalu – dodał.

Stefan Sawicki podkreślił, że technologia jest powszechnie dostępna stąd nie łatwo odciągnąć dziecko do tego typu pokus. - Dzieci urodziły się w świecie, w którym technologia była im dostępna. Często wzorem swoich rodziców korzystają z dóbr technologicznych, uciekając w świat wirtualny. Odebranie im tej możliwości bywa bardzo bolesne. Prowadząc zajęcia z licealistami zapytałem ich jak wyobrażają sobie idealne wakacje i gdzie chcieliby pojechać, wpierw pytali czy tam jest sieć wi fi – zauważył.

Audycję "Sami o Sobie" prowadził Paweł Wojewódka.

Polskie Radio 24/DK

---------------------

Data emisji: 28.07.18

Godzina emisji: 20.06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem