X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Grzegorz Wołk: autorzy stanu wojennego nie zostali rozliczeni

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 18:35
- Generałowie Kiszczak i Jaruzelski nie podejmując walki w 1989 r. spowodowali, że rozliczenie były łagodniejsze. Demokratyczne państwo ma z osądzeniem sprawców tego typu zbrodni duży problem – mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej o rozliczeniu sprawców zbrodni stanu wojennego.
Audio
  • Dr Grzegorz Wołk: gry mocarstw wpływały na to, co działo się w Polsce (Przekładaniec Jachowicza)
Kopania Wujek w okresie stanu wojennego
Kopania "Wujek" w okresie stanu wojennegoFoto: IPN

38 lat temu, 13 grudnia o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu wojennego.

Krszystof Wyszkowski 1200.jpg
Krzysztof Wyszkowski: stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim

- 16.12.1981 to najbardziej dramatyczny epizod stanu wojennego. Pluton specjalny ZOMO użył ostrej amunicji i wyniku strzelania do protestujących górników z KWK Wujek dziewięciu z nich poniosło śmierć. – Epizod tym bardziej dramatyczny, że rozliczenie sprawców to kolejna saga w III RP. De facto to się nie udało. Ofiara tych górników tym bardziej jest pamiętana i wywołująca emocje – mówił gość audycji.

Zobacz serwis specjalny poświęcony stanowi wojennemu w Polsce:

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

- To, że sprawcy nie zostali osądzeni wynikało wprost z kształtu transformacji ustrojowej, jaka miała miejsce, gdy PRL upadł i narodziła się III Rzeczpospolita. Szerzej na to patrząc, jeśli reżimy upadają bez zbrojnych przewrotów, siłowych rozwiązań, to są rozliczane dużo łagodniej. Choć nawet zbrojne obalenie reżimu, czyli to co się stało z nazistowskimi Niemcami pokazuje po latach, że nie było to pełne rozliczenie, a mówimy o ludziach, którzy popełnili zbrodnie ludobójstwa – przypominał.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: 38 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny

- Generał Jaruzelski był też pewnym elementem układanki geopolitycznej, na tym, że został prezydentem, zaważyli Amerykanie a nie Sowieci. Skomplikowana szachownica różnych gier mocarstw wpływało na to, co działo się w Polsce, na brak rozliczeń ale i postrzeganie stanu wojennego – zauważył historyk.

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: dr Grzegorz Wołk,  Instytutu Pamięci Narodowej

Data emisji: 15.12.2019

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemysław Miśkiewicz: stan wojenny odebrał ludziom nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 09:39
- Pojawienie się Solidarności rozbudziło w ludziach nadzieję. Ale 13 grudnia, i w dniach późniejszych, tę nadzieję ludziom odebrano - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Miśkiewicz, w latach 80. działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Wyszkowski: stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 12:04
- Władze komunistyczne, służąc Związkowi Sowieckiemu, odpowiedziały wyprowadzeniem czołgów, strzelaniem z karabinów, mordowaniem ludzi. Stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim - powiedział w PR24 Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycyjny w czasach PRL.
rozwiń zwiń