X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jackowski: na gruncie legislacyjnym trzeba odnosić się do faktów

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 18:01
- Z zapowiedzi marszałka Senatu wynika, że ustawa o sądach będzie gruntownie przeanalizowana. Opozycja zapewne postara się wykazać jak "straszna" to ustawa - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Maria Jackowski, senator PiS. Gościem audycji był także dr Krzysztof Madej, historyk.
Audio
  • Jan Maria Jackowski o tym co Senat może zrobić z ustawą o sądownictwie (Przekładaniec Jachowicza)
  • Dr Krzysztof Madej: Melchior Wańkowicz i Stanisław "Cat" Mackiewicz okazali się po powrocie z emigracji niesforni dla władz PRL (Przekładaniec Jachowicza)
Jan Maria Jackowski
Jan Maria JackowskiFoto: PR24/AK

Gość Polskiego Radia 24 mówił o tym jak Senat może rozpatrzeć nowelizację do ustawy o sądach i sądownictwie przygotowaną przez PiS. - Senat wg konstytucji ma 30 dni na rozpatrzenie ustawy, która trafia do nas z Sejmu. Opozycji, która ma w Senacie większość, chodzi o to, aby maksymalnie te 30 dni wykorzystać, stąd posiedzenie Senatu jest zaplanowane na 18-19 stycznia. Spodziewam się, że ustawa o sądach będzie w Senacie potraktowana jak „żabka”, a więc dokona się jej anatomicznej analizy. Wynika to z zapowiedzi marszałka Grodzkiego - stwierdził. 

"Publicystyczne argumenty"

east_news_andrzej_duda_1200.jpg
Prezydent o wypowiedziach prof. Gersdorf: wstyd mnie ogarnia, kiedy to słyszę

- Strukturę zbada zapewne Komisja Wenecka, będą analizy, opinia biura senackiego, a także wiele wskazuje na to, że będzie wysłuchanie publiczne z obecnością gości reprezentujących sędziów, nauki polskiej i środowisk prawniczych. Będzie na pewno dyskusja i posiedzenia komisji. Ta ustawa zapewne trafi też do Komisji Praw Człowieka i Praworządności, którą kieruje Aleksander Pociej z Platformy Obywatelskiej - wyjaśnił.

- Przypuszczam, że opozycja będzie starała się wykazać jak "straszna" jest ta ustawa, jakie ma błędy i jak bardzo sprzeczna z konstytucją i prawodawstwem europejskim. Tego typu argumenty mają dla mnie wymiar publicystyczny, ale na gruncie legislacyjnym trzeba odnosić się do faktów - zaznaczył.

"Narracja elit"

- W przestrzeni publicznej słychać narrację brukselską i narrację "elit", które wieszczą łamanie konstytucji. To echo wydaje się być dość silne, ale z drugiej strony są zwykli obywatele, którzy widzą, że sędziowie zamiast sądzić dbają o swoje interesy. Ingerencja czynników zewnętrznych w wewnętrzne sprawy Polski wyjątkowo źle się Polakom kojarzy i bardzo oddziałuje to na szerokie kręgi społeczne - mówił senator.

<<CZYTAJ TAKŻE>> "To zupełne bezprawie". Macierewicz o działaniach TSUE wobec Polski

Jan Maria Jackowski uważa również, że prezydent Andrzej Duda ma jasne stanowisko w tej sprawie. - Analizując wypowiedzi prezydenta dot. sądów i sędziów, daje on jasne sygnały, aby w wymiarze sprawiedliwości nie obowiązywała samowola i anarchia - stwierdził.

W audycji również rozmowa z dr Krzysztofem Madejem o tym jak władze PRL próbowały zachęcić przedstawicieli polskiej kultury i polityki na emigracji, aby wrócili do kraju.

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: Jan Maria Jackowski (PiS), dr Krzysztof Madej (historyk)

Data emisji: 22.12.2019

Godzina emisji: 17.05

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jastrzębowski: istotą sporu o sądownictwo jest dobro zwykłego obywatela

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 15:31
- Mamy wojenkę polsko-europejską, a powinniśmy stanąć po stronie obywatela - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski, specjalista od wizerunku. Gośćmi audycji byli także Przemysław Harczuk z "Super Expressu" i Andrzej Rafał Potocki z "Sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowelizacja ustaw sądowych. Tusk o posłach opozycji: nie usprawiedliwiam ich, dali ciała

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 17:13
Donald Tusk skomentował nowelizację ustaw sądowych. Gdy Sejm decydował o włączeniu projektu PiS do porządku obrad, udziału w głosowaniu nie wzięło 32 posłów opozycji. - Nie usprawiedliwiam ich. Siebie też nie - jak coś nawalę, ale źródłem problemu nie są dziś posłowie, którzy dali ciała. Większość parlamentarna chce tej ustawy - i to istota problemu - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Szpądrowski: nie możemy doczekać się poważnego dialogu z UE

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 15:33
- Nie wiem jaki przepis prawa unijnego pozwala komisarz UE ingerować w proces legislacyjnym w kraju członkowskim. Zdaje się ona niestety kontynuować kurs obrany przez Fransa Timmermansa - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szpądrowski, radny Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń