X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Żaryn: ws. ratowania Żydów w czasie II wojny światowej Polacy wykazali się heroizmem

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 18:13
- W naszej książce nawiązujemy do szlachetności, która jest cechą Polaków świadczącą o tym, że jesteśmy nosicielami pozytywnych wartości nawet w czasach trudnych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk. Gościem audycji był również Adam Borowski, działacz opozycji z czasów PRL.
Audio
  • Jan Żaryn: zasymilowana część żydowskich elit łatwiej przystosowała się później do panujących w Polsce realiów (Przekładaniec Jachowicza)
Prof. Jan Żaryn, senator PiS
Prof. Jan Żaryn, senator PiSFoto: PR24/MR

Goście audycji są autorami książki "Polska wobec zagłady", która powstała z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. - Polska w czasie II wojny światowej to przede wszystkim rząd Polski na uchodźstwie i z drugiej strony polskie państwo podziemne. Od 1942 r. włączyło one do polskich celów ratowanie Żydów. To fenomen, którego nie powieli żadna inna narodowa narracja. Nawiązujemy do szlachetności, która jest cechą Polaków świadczącą o tym, że jesteśmy nosicielami pozytywnych wartości nawet w trudnym dla tych wartości czasie - zaznaczył prof. Jan Żaryn.

"Budowa nowoczesnego narodu żydowskiego"

- Z jednej strony społeczność żydowska w II RP z punktu widzenia prawa i przepisów wewnętrznych mogła rozwijać się samodzielnie. Elity żydowskie były w stanie budować nowoczesny naród żydowski. Efektem tego przygotowania była zdolność do tego, by po 1945 r. stać się suwerennym państwem na terenie Palestyny i to państwo istnieje do dziś - dodał.

LADOS_1200.jpg
"Rząd na uchodźstwie wspierał ratowanie Żydów". Izraelski dziennik pokazuje polskie zasługi

- Szacuje się, że 5-11 proc. społeczności żydowskiej podlegało asymilacji. Znaczna część społeczności żydowskiej wybrała trwanie przy swojej kulturze czy religii. To ta zasymilowana część żydowskich elit łatwiej przystosowała się później do panujących realiów. Żydzi, którzy pozostawali w swoim obyciu, mieli większe zahamowania do wchodzenia w polską rzeczywistość. Po wojnie ta zasymilowana społeczność weszła w komunizm, co dla prawowitych Żydów oznaczało zdradę - przyznał.

Jak wskazał prof. Żaryn, "ta książka ma cel edukacyjny. Dominuje w niej próba przekazania prawd oczywistych. Można wydobyć z niej skalę prawdy o pomocy dla Żydów - podsumował.

"Fundamentalna rola Kościoła"

- Zamysł powstania książki zrodził się z narracji obciążającej Polaków o współudział w holokauście. Tylko niewielka liczba przedstawicieli narodu żydowskiego zdecydowała się bronić Polaków. Okazuje się, że wielu z nich nie wie jaką rolę spełnili Polacy i jakim wykazali się heroizmem. Ogromnym odkryciem była dla mnie także rola Kościoła w ratowaniu Żydów. Jego rola jest tutaj absolutnie fundamentalna - zwrócił uwagę Adam Borowski.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Uratowali tysiące Żydów. Piotr Gliński o "Liście Ładosia": Polska zdała egzamin

- Każdy, kto zajrzy do tej książki, również dokona tego wielkiego odkrycia i spojrzy inaczej na przekazy atakujące duchowieństwo - podkreślił. 

W audycji również rozmowa z prof. Henrykiem Domańskim. Zapraszamy do słuchania.

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Jan Żaryn (historyk), Adam Borowski

Data emisji: 29.12.2019

Godzina emisji: 17.35

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemieckie represje wobec Polaków ratujących Żydów. IPN publikuje 654 z 6 tys. nazwisk

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 12:24
IPN opublikował indeks Polaków, którzy podczas okupacji niemieckiej byli represjonowani za pomoc Żydom. Efektem pierwszych prac są 333 noty dotyczące 654 polskich obywateli. Ratujący Żydów Polacy byli najczęściej rozstrzeliwani lub wysyłani do obozów koncentracyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izraelski pisarz: wyprawy młodych Żydów do Auschwitz powinny zaczynać się w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 10:30
Izraelski pisarz Yiszai Sarid apeluje w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", by wyprawy młodych Żydów do Auschwitz rozpoczynały się w Berlinie. - Nie byłoby wówczas wątpliwości, kto był sprawcą Holokaustu - uzasadnia.
rozwiń zwiń