more_horiz

"Chodzi o pozbawienie Polski funduszy unijnych". Prof. Domański o wystąpieniu Adama Bodnara w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 18:41
- Prawdopodobnie chodziło mu o Unię Europejską, wsparcie tych wszystkich działań na rzecz pozbawienia Polski funduszy unijnych - tak wypowiedź Adama Bodnara skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Henryk Domański (PAN).  
prof. Henryk Domański
prof. Henryk DomańskiFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Odbierając w Niemczech nagrodę przyznaną przez Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich (Deutsch-Polnische Gesellschaft Bundesverband e.V.) Adam Bodnar porównał Polskę do dzikiego zwierzęcia, którego Niemcy – jako mentor – mają oswajać. Zachęcał Niemców do twardego i zdecydowanego działania w sporze z polskim rządem bez oglądania się na odpowiedzialność za zbrodnie, jakich się na Polakach dopuścili.

adam bodnar pap arch 1200 .jpg
Skandaliczne wystąpienie byłego RPO. Zobacz pełną treść przemowy

- Spojrzałem na to, tak jak spoglądamy na wszystkie wydarzenia polityczne. (...) Nie jestem zaskoczony wypowiedzią pana Bodnara. Wyraził się w ten sposób, że w zasadzie Polacy w dużym stopniu, dużą część swojej kultury, stosunku do rzeczywistości zawdzięczają Niemcom, że społeczeństwo niemieckie wywarło duży wpływ na społeczeństwo polskie. Powiedział to w tonie politycznym, w tym sensie, że to zobowiązuje Niemców do dbania o to, w jaki sposób funkcjonuje ład w Polsce, mając zapewne na myśli system demokratyczny. Jeżeli demokracja w Polsce, w jego ocenie, odbiega od normy to zobowiązuje to państwo niemieckie do przeciwdziałania temu. Tak rozumiem sens jego słów - podkreślił politolog.         

W ocenie prof. Domańskiego, to była taka wypowiedź, która z jednej strony świadczy o tym, że nie do końca pan Bodnar zdawał sobie sprawę z konsekwencji tego, co mówi. - Mam na myśli odbiór społeczny - dodał.   

Posłuchaj
23:28 PR24_mp3 2021_10_31-17-05-39.mp3 Prof. Henryk Domański o wypowiedzi Adama Bodnara ("Przekładaniec Jachowicza") 

Gościem Jerzego Jachowicza był również prof. Grzegorz Górski, który mówił m.in. o karach finansowych nałożonych na Polskę przez instytucje unijne.  

Posłuchaj
22:28 PR24_mp3 2021_10_31-17-35-17.mp3 Prof. Grzegorz Górski o sporze z UE ("Przekładaniec Jachowicza")

 

  Więcej w nagraniu.

  ***

  Audycja Przekładaniec Jachowicza

  Prowadził: Jerzy Jachowicz

  Gość: prof. Henryk Domański (PAN), prof. Grzegorz Górski (amerykanista)

  Data emisji: 31.10.2021

  Godz. emisji: 17.05, 17.35

  kmp/TVPInfo

  Zobacz także

  Zobacz także

  X
  Szanowny Użytkowniku
  25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
  1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
  2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
  3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
  Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
  Rozumiem