Rezygnacja członków Rady Medycznej. Prof. Domański: ludzie nauki nie mogą odstąpić od pewnych kryteriów
- Władza musi się kierować rozmaitymi kryteriami w podejmowaniu decyzji, których eksperci nie biorą pod uwagą. Pewnie w tym przypadku było podobnie - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Henryk Domański, komentując rezygnację członków Rady Medycznej.
2022-01-16, 18:15
Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii. W piątek zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego o przyjęcie ich rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19. W oświadczeniu członków Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnację, napisano m.in., że ich decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".
- "Nie podejmuje wiążących decyzji". Radosław Fogiel o Radzie Medycznej
- "Ta decyzja nie kończy naszych kontaktów". Niedzielski podziękował członkom Rady Medycznej za współpracę
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 sytuację należy traktować jako oznakę relacji między władzą i ekspertami. - Mam na myśli ogólne zjawisko, które występuje w większości krajach. Każda władza korzysta z opinii ekspertów w podejmowaniu decyzji. Od czasu do czasu dochodzi do sprzeczności. Władza musi się kierować rozmaitymi kryteriami w podejmowaniu decyzji, których eksperci nie biorą pod uwagą. Pewnie w tym przypadku było podobnie. Eksperci chcieliby przeforsować swoje opinie na tego jak radzić sobie z koronawirusem, bez względu na uwarunkowania polityczne. Na przykład liczenia się z interesem tych, którzy nie chcą się szczepić lub ws. zaostrzania restrykcji i certyfikatów covidowych. Jest w tym coś "normalnego", ale z drugiej strony ważne jest jak zareaguje na to opinia publiczna. Czy nie zostanie to odebrane jako oznaka osłabienia wiarygodności władzy? - zastanawiał się prof. Henryk Domański. - Ludzie nauki nie mogą odstąpić od pewnych kryteriów oceny - podkreślił.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
Rada Medyczna do spraw COVID-19 została powołana zarządzeniem premiera z 6 listopada 2020 r. Jest organem pomocniczym szefa rządu. Do zadań Rady należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych. Rezygnacji z udziału w gremium nie złożyło czworo członków, m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Henryk Domański (socjolog, PAN)
Data emisji: 16.01.2022
Godzina emisji: 17.06
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA