more_horiz

Polska nie zostawia Ukrainy samej. Andrzej Gelberg: na Wschodzie zmienia się myślenie o naszym kraju

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 19:17
- Wśród Ukraińców, którzy zostali w kraju panuje ogromna sympatia do Polaków. (...) Na okrągło słyszę: "dziękuję Polakom, dziękuję Polakom". Nastąpiła ogromna zmiana w postrzeganiu naszego narodu - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gelberg (działacz opozycji antykomunistycznej, publicysta).
Uchodźcy z Ukrainy w punkcie recepcyjnym w hali MOSiR w Hrubieszowie
Uchodźcy z Ukrainy w punkcie recepcyjnym w hali MOSiR w HrubieszowieFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Andrzej Gelberg (działacz opozycji antykomunistycznej), który obecnie przebywa na Ukrainie opowiadał na antenie PR24 o aktualnej sytuacji we Lwowie oraz reakcji społeczeństwa na to, jak Polska pomaga uchodźcom ze Wschodu. 

- Nigdy w życiu, będąc za granicą, nie spotkałem się z taką wdzięcznością. Ciągle mnie brali za ręce, dziękowali, że pomagamy. Myślę, że w tym strasznym czasie dla Ukraińców, ale dla Polaków poniekąd też, my też tę wojnę przeżywamy, fakt takiego narodowego zbliżenia sprawi, że Ukraińcy będą nam wdzięczni przez pokolenia - stwierdził.

Zamiana w relacjach 

Gość audycji podkreślił, że w czasach kryzysu humanitarnego, jakim jest wojna na Ukrainie, nastąpiła zmiana w relacjach sąsiedzkich.  

- W naszych relacjach polsko-ukraińskich nastąpiło zupełnie coś innego. Mieszkańcy Ukrainy proszę mnie, żebym podziękował i pozdrowił naszego prezydenta Andrzeja Dudę, co niniejszym czynię, za pośrednictwem Polskiego Radia 24 - przekazał Andrzej Gelberg.  

Sekretarz USA z uznaniem o Polsce

- Dziękuję ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi i Polakom za waszą hojność. Polska jest kluczowym sojusznikiem NATO i ważnym partnerem. Będziemy wspólnie reagować na agresję Rosji na Ukrainę i nieść pomoc narodowi ukraińskiemu - napisał na Twitterze sekretarz stanu Antony Blinken po zakończeniu wizyty w Polsce.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Posłuchaj
23:41 PR24_mp3 2022_03_06-17-35-16.mp3 Andrzej Gelberg o sytuacji na Ukrainie ("Przekładaniec Jachowicza")

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz 

Gość: Andrzej Gelberg (działacz opozycji antykomunistycznej, publicysta)

Data emisji: 06.03.2022

Godzina emisji: 17.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także