more_horiz

Czarnek: lewaccy krytycy boją się "HiT", bo to historia o nich, ich ojcach i dziadkach

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 18:47
-  Nie o podręcznik tu chodzi. Tu chodzi o to, że oni nie chcą pokazać prawdy o najnowszej historii młodym pokoleniom - powiedział w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oceniając krytyków książki prof. Roszkowskiego do "Historii i teraźniejszości". - To jest historia ich dziadków, ich ojców i ich samych, którzy rządzili PRL i łamali, gwałcili podstawowe prawa człowieka i obywatela, którzy zatrzymali ten kraj w rozwoju na kilkadziesiąt lat, a następnie uwłaszczyli się i okradli ten kraj w latach 90. Tego nie chcą mówić, a ja chcę - dodał.
Prof. Przemysław Czarnek
Prof. Przemysław CzarnekFoto: PR24

1 września we wszystkich 1 klasach szkół ponadpodstawowych rusza nauka nowego przedmiotu - "Historia i teraźniejszość". Opracowany do niego, na razie jedyny, podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego jest krytykowany przez polityków opozycji, środowiska ZNP i niektórych nauczycieli.

- Wszyscy lewaccy krytycy boją się przedmiotu "Historia i teraźniejszość", bo to jest historia najnowsza, od 1945 roku w górę, czyli historia o nich samych, o ich ojcach, matkach, dziadkach - powiedział w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

- Mówię o lewackiej części postkomunistów, którzy nie mają ochoty na wspominanie tego, co było po II wojnie światowej, na wspominanie o tym, że ich przodkowie zabijali Żołnierzy Niezłomnych, że ich przodkowie łamali i gwałcili podstawowe prawa i wolności człowieka, że ich przodkowie, koledzy, albo oni sami - bo są jeszcze politycy, którzy rządzili PRL - uczestniczyli w terrorystycznym aparacie władzy, władzy terroru nad narodem polskim. Dlatego nie chcą wspominać w ogóle historii najnowszej, dlatego nie uczono dzieci w Polsce historii najnowszej od 1945 roku wzwyż - podkreślił minister edukacji i nauki.

Krytyka przedmiotu, nie podręcznika

Jak mówił gość "Przekładańca Jachowicza", krytykowany jest nie sam podręcznik, tylko "sam przedmiot został skrytykowany i zhejtowany". - Podręcznik, jeśli im się nie podoba, to niech napiszą swoje - odpowiedział krytykom. - Przecież ministerstwo nie nakazuje stosowania jakiegokolwiek podręcznika i wszyscy, którzy chcą, mogą napisać podręcznik do "Historii i teraźniejszości" - podkreślił. 

- Ja przyjmuję wszystkie wnioski o dopuszczenie podręczników do użytkowania. W poniedziałek wyjdzie zgoda na podręcznik WSiP jako drugi, bo jako drugi został zgłoszony pod koniec czerwca, a procedura trwa od 1,5 do 2 miesięcy. Za chwilę będzie zgoda na podręcznik Oświatowca. Czekam na kolejne wydawnictwa - zaapelował.

"Nie chcą pokazać prawdy"

Minister edukacji i nauki stwierdził, że ludziom "wylewającym pomyje" na prof. Wojciecha Roszkowskiego, wydawnictwo i jego pracowników, "nie chce się" pisać swojego podręcznika. - Nie o podręcznik tu chodzi. Tu chodzi o to, że oni nie chcą pokazać prawdy młodym pokoleniom o najnowszej historii. To jest historia ich dziadków, ich ojców i ich samych, którzy rządzili PRL i łamali, gwałcili podstawowe prawa człowieka i obywatela, którzy zatrzymali ten kraj w rozwoju na kilkadziesiąt lat, a następnie uwłaszczyli się i okradli ten kraj w latach 90. Tego nie chcą mówić, a ja chcę - stwierdził Przemysław Czarnek.

Posłuchaj
22:59 Przemyslaw-Czarnek--PR24_mp3 2022_08_28-17-35-21.mp3 Prof. Przemysław Czarnek o krytykach "Historii i Teraźniejszości": nie o podręcznik tu chodzi, oni nie chcą pokazać prawdy o najnowszej historii młodym pokoleniom ("Przekładaniec Jachowicza"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

W pierwszej części "Przekładańca Jachowicza", prof. Henryk Domański komentował m.in. przyznanie nagrody pokojowej Unesco byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, dewastację cmentarza AK na Białorusi, sprawę blokowania polskiego KPO i Campus Polska Przyszłośći Rafała Trzaskowskiego.

Posłuchaj
21:47 Henryk-Domanski--PR24_mp3 2022_08_28-17-05-53.mp3 Prof. Henryk Domański gościem Jerzego Jachowicza ("Przekładaniec Jachowicza"/ PR24)

Czytaj także:

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski gościem "Sygnałów dnia" - zobacz nagranie rozmowy

***

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Henryk Domański, prof. Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)

Data emisji: 28.08.2022

Godzina emisji: 17.33


mbl

Zobacz także

Zobacz także