Minister Czarnek odpowiada na zarzuty Nowackiej i Gajewskiej. "Posłanki KO się kompromitują"
- To jest tak przykre, tak głupie i wypowiadane w taki sposób, że kompromituje te panie - stwierdził w rozmowie z portalem wpolityce.pl szef MEiN Przemysław Czarnek pytany o zarzuty posłanek KO dot. podręcznika prof. Roszkowskiego.
2022-07-12, 18:58
We wtorek odbyła się konferencja prasowa posłanek Koalicji Obywatelskiej, podczas której przedstawiły wyniki kontroli poselskiej w Ministerstwie Edukacji i Nauki ws. procesu dopuszczenia przez resort podręczników do nowego przedmiotu szkolnego Historia i Teraźniejszość.
Posłanki oceniły, że MEiN promuje podręcznik do Historii i Teraźniejszości autorstwa Wojciecha Roszkowskiego, jednocześnie blokując dopuszczenie innych podręczników.
Kinga Gajewska, odnosząc się do wspomnianej negatywnej recenzji oceniła, że podręcznik prof. Roszkowskiego pełen jest błędów językowych i merytorycznych oraz nieadekwatnych sformułowań.
Z kolei Barbara Nowacka orzekła, że "szef MEiN tak bardzo nie może przeżyć swojej porażki związanej z »lex Czarnek«, że na siłę wprowadza obrzydliwy ściek, jakim jest podręcznik napisany przez europosła PiS". - HiT oznacza wyłącznie indoktrynację i dociążenie młodzieży kolejną wiedzą. To działanie na szkodę młodzieży, niegodne ministerstwa - powiedziała.
REKLAMA
Jednoznaczny komentarz szefa MEiN. "To nie pasuje do kogokolwiek"
Do zarzutów posłanek odniósł się w rozmowie z portalem wpolityce.pl szef MEiN Przemysław Czarnek. - Mówienie o podręczniku prof. Wojciecha Roszkowskiego, historyka, wybitnego autora podręczników per "ściek" po prostu nie pasuje do kogokolwiek - ocenił.
Odniósł się również do zarzutów dot. promowania podręcznika prof. Roszkowskiego i jednoczesnego blokowania dwóch pozostałych. - Podręcznik prof. Roszkowskiego wpłynął do ministerstwa na początku maja i przez ponad półtora miesiąca trwała procedura jego dopuszczenia do użytku, co ostatecznie stało się 1 lipca. Drugi podręcznik WSiP wpłynął dopiero 22 czerwca i został już przekazany recenzentom, a trzeci z podręczników wpłynął dopiero teraz, 5 lipca - powiedział Przemysław Czarnek.
Minister dodał, że zadaniem Ośrodka Rozwoju Edukacji jest promocja przedmiotu Historia i Teraźniejszość oraz upowszechnianie odpowiedniej metodyki nauczania. Wskazał, że konferencja organizowana przez ORE dot. przedmiotu HiT odbyła się, zanim wpłynęły do ministerstwa dwa pozostałe podręczniki.
Tym samym - jak ocenił - pokazanie podczas wydarzenia jedynie podręcznika autorstwa prof. Roszkowskiego, nie powinno dziwić.
REKLAMA
- Wynagrodzenie nauczycieli. Minister edukacji przypomina: odkąd rządzi PiS, podwyżki wyniosły ok. 30 procent
- Krytyka nowego przedmiotu. Czarnek: niektórzy kontynuują "pedagogikę wstydu"
Nowy przedmiot już od września
Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny. Wprowadzany będzie w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2022/2023 w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym. Od 1 września 2022 r. HiT będzie w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Docelowo nauczana będzie w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III, a w branżowej szkole I stopnia w klasie I. HiT obejmuje zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie i zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.
Do tej pory złożone zostały trzy podręczniki. Pierwszy przedstawiony został przez Wydawnictwo Biały Kruk Sp. z o.o. Podręcznik pn. "Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.
Drugi wniosek - jak podała rzecznik MEiN Adrianna Całus - 22 czerwca 2022 r. złożyły Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna. Tytuł podręcznika brzmi: "Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.". Autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adama Cisek.
REKLAMA
Trzeci wniosek złożyło Wydawnictwo SOP Oświatowiec Toruń Sp. z o.o. Tytuł podręcznika brzmi: "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla szkoły branżowej I stopnia". Podręcznik jest autorstwa Joanny Niszcz i Stanisława Zająca.
Zobacz także: szef MEiN Przemysław Czarnek w PR24
jp
REKLAMA